Największy port na świecie szansą dla PKP Cargo

opublikowano: 10-04-2019, 22:00

Polski przewoźnik podpisał list intencyjny z Duisburger Hafen w sprawie wspólnego rozwoju przewozów intermodalnych między Polską a Niemcami.

Biznes połączył PKP Cargo z Duisburger Hafen, operatorem portu rzecznego w Duisburgu. Głównym celem współpracy jest rozbudowa połączeń intermodalnych na trasach: Małaszewicze — Duisburg, Poznań — Duisburg, Geniusze — Duisburg oraz Gliwice/ Wrocław — Riesa/Duisburg. Sygnatariusze listu intencyjnego w tej sprawie powołali zespół, którego zadaniem będzie przygotowaniewspólnych produktów intermodalnych. Chodzi zwłaszcza o skrócenie czasu i kosztów przewozu oraz przeładunku. Dzięki usprawnieniu procesów logistycznych stawki przewozowe na kolejowych połączeniach terminalowych mają być konkurencyjne wobec oferowanych przez przewoźników samochodowych.

Dla nas ważne jest to, że zyskujemy szersze możliwości przewozu ładunków intermodalnych do Duisburga, gdzie na Renie działa największy na świecie rzeczny port śródlądowy. Nasze pociągi jeżdżą tam od wielu lat, utrzymujemy stałe połączenia z Duisburgiem, ale jest szansa na znaczne zwiększenie ilości transportowanych towarów — mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo. Podkreśla, że współpraca jest korzystna dla obu stron.

— W Polsce dynamicznie rośnie przewóz ładunków kontenerowych z portów morskich, jesteśmy także dla Chin bramą lądową do UE na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku. To sprawia, że port jest zainteresowany współpracą z nami — uważa Czesław Warsewicz.

Port w Duisburgu w 2018 r. odnotował przeładunki na poziomie 127,5 mln ton. To więcej niż łącznie przeładowano w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie/Świnoujściu. Przeładunki kontenerów w 2018 r. przekroczyły 4 mln TEU. Dla porównania wynik portu w Hamburgu to 8,7 mln TEU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy