Największy w historii Argentyny spadek eksportu zbóż

  • PAP
opublikowano: 01-04-2023, 12:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według przewidywań czołowych argentyńskich ekspertów tegoroczna uporczywa susza spowoduje największe od 30 lat zmniejszenie eksportu zbóż z tego kraju, który jest jednym z ich czołowych producentów na świecie.

Waldo Swiegers

Skutkiem największej od 60 lat posuchy, jaką nawiedziła Argentynę w następstwie globalnego ocieplenia, będzie nienotowany w całej historii kraju spadek wpływów z eksportu zbóż – prognozował w piątkowych wypowiedziach dla mediów Elizando Marcelo, prezes argentyńskiej Międzynarodowej Izby Handlowej.

Argentyński ekspert ocenia, że wpływy jego kraju z eksportu zbóż, będą w bieżącym roku o 15 do 20 miliardów dolarów mniejsze od ubiegłorocznych.

Skutki tak radykalnego zmniejszenia się wpływów z eksportu zbóż pogłębią głęboki kryzys gospodarczy kraju dotkniętego najwyższą od 30 lat inflacją. Na koniec ubiegłego roku wyniosła sto procent i była najwyższa w Ameryce Południowej.

Według najnowszego komunikatu argentyńskiego Instytutu Statystyki, na koniec roku 2022 aż 39,2 proc. ludności Argentyny dotkniętych było „skrajnym lub dotkliwym ubóstwem”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane