Nakaz zapłaty po czterech miesiącach

opublikowano: 22-10-2017, 22:00

Wiele spraw — tak w sądach tłumaczą długie oczekiwanie na efekt postępowania upominawczego. Prawnicy wskazują na złą organizację.

W ponad 12 proc. sądów gospodarczych przedsiębiorcy mogą w ciągu miesiąca uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym — wynika z ankiety przeprowadzonej przez Instytut Badawczy ABR Sesta. W kilka dni jest to możliwe w około 2,5 proc. badanych placówek, do dwóch tygodni — także w prawie 2,5 proc., a od dwóch do czterech tygodni trwa ten proces w ponad 7 proc. sądów.

Badanie pokazało, że w Łomży przedsiębiorca ma szanse na uzyskanie nakazu zapłaty w zaledwie tydzień. W Świdniku musi na to czekać od dwóch tygodni do miesiąca, w Krośnie — do miesiąca. Najwięcej czasu straci we Wrocławiu — aż cztery miesiące, nieco mniej w Bydgoszczy (trzy do czterech miesięcy) i Szczecinie (od dwóch do trzech miesięcy).

— Najgorzej jest w dużych miastach. Przekazanie spraw do mniej obciążonych sądów wymagałoby zmiany procedur. Jest to możliwe, ale wydłużyłoby dostęp do sądów w mniejszych miejscowościach, do czego nie można dopuścić — komentuje adwokat Jakub Bartosiak z Kancelarii Michrowski Bartosiak Family Office.

Pracownicy sądów tłumaczyli w ankiecie, że problem wynika ze zbyt dużej liczby spraw, a zbyt małej sędziów. Filip Powroźnik, specjalista prawa egzekucyjnego z Kancelarii Prawnej Lexadvisor, uważa, że proste czynności należy powierzyć asystentom lub referendarzom sędziowskim. W praktyce często to aplikant przygotowuje projekt nakazu, a sędzia go podpisuje. Zdaniem eksperta warto też zmienić procedury, aby przedsiębiorcy mogli szybko wystąpić do komornika w celu egzekucji należności.

— Problem nie tkwi w małej liczbie sędziów, która w Polsce jest znacząca na tle innych państw europejskich. Do opóźnień często dochodzi przy wniesieniu sprawy. Po wydaniu nakazu zapłaty musi on być jeszcze wysłany stronom postępowania. Ale ten dokument nierzadko przychodzi po miesiącu od wystawienia. Na końcowy efekt składa się więc przewlekłość na wszystkich etapach postępowania — podkreśla adwokat Michał Szantar z Kancelarii Prawnej Exire.

Radosław Płonka, ekspert prawny z Business Centre Club, mówi, że są przypadki, gdy w tym samym miesiącu i sądzie nakaz zapłaty w jednej sprawie jest wydany po dwóch tygodniach, a w innej po trzech miesiącach. Problem tkwi zatem w wewnętrznej organizacji sądów.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane