Napływ migrantów trwa w dzień po porozumieniu UE z Turcją

PAP
opublikowano: 20-03-2016, 16:41

Napływ migrantów do Grecji w niedzielę, już po wejściu w życie porozumienia UE z Turcją zamykającego szlak egejski, wciąż trwał i przyniósł kolejne ofiary. Utopiły się dwie dziewczynki, a dwaj syryjscy uchodźcy zmarli na serce - podała grecka policja.

Utopione dziewczynki, które w niewyjaśnionych okolicznościach wypadły z łodzi transportującej około 40 migrantów, wyłowiła z morza straż przybrzeżna niedaleko Rodos.

Z kolei dwaj syryjscy uchodźcy po przybyciu rano łodzią na Lesbos zmarli na atak serca - podał przedstawiciel na wyspie wysokiego komisarza ds. uchodźców ONZ (UNHCR) Boris Czeszirkow.

W ciągu 24 godzin do 8 rano w niedzielę lokalnego czasu na greckie wyspy przybyło według greckiego rządowego centrum antykryzysowego 875 uchodźców i migrantów.

Podpisane w piątek w Brukseli porozumienie między Unią Europejska a Turcją przewiduje odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów przybyłych do Grecji poczynając od niedzieli, włącznie z pragnącymi uzyskać azyl Syryjczykami.

Grecy już po południu w sobotę zaczęli odsyłać ze swoich wysp wszystkich migrantów i uchodźców, aby opróżnić ośrodki rejestracji - pisze agencja EFE.

Zgodnie z porozumieniem za każdego Syryjczyka odesłanego z Grecji do Turcji, inny Syryjczyk zostanie przesiedlony z Turcji do UE. Pierwszeństwo przysługuje tym migrantom, którzy nie próbowali nielegalnie przedostać się do krajów unijnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane