Narzędzia middleware spajają f irmowe systemy

Marcin Złoch
opublikowano: 29-06-2005, 00:00

Czy jest metoda na połączenie danych pochodzących z kilku wykorzystywanych w firmie systemów IT? Mogą być nią aplikacje middleware.

We współczesnych firmach wykorzystywanie informatyki jest nieodzowne. Często oznacza to równoległe funkcjonowanie kilku lub kilkunastu różnych aplikacji, gromadzących różnorodne dane. Wydaje się, że firmowe informacje powinny być jednoznaczne i łatwo dostępne z różnych poziomów infrastruktury IT — zintegrowane. Właśnie w celu integracji systemów i uwspólnienia informacji powstały narzędzia middleware. Ich nazwa oznacza „oprogramowanie pośrodku”, pośredniczące. Maciej Ruszyński, dyrektor konsultacji w spółce Infovide, definiuje to pojęcie. Według niego za terminem aplikacje middleware ukrywa się specjalistyczne oprogramowanie zapewniające komunikację między systemami informatycznymi. Aplikacje takie służą do przesyłania komunikatów i zarządzania transakcjami między rozproszonymi systemami. Mają pozwalać na szybki dostęp do informacji, pewną transmisję danych i wysoką wydajność ich przesyłania.

Pośrodku

— Narzędzia middleware to produkty wspierające proces łączenia aplikacji przez wprowadzenie warstwy pośredniej — stąd nazwa middleware — między aplikacjami różnych dostawców w heterogenicznym środowisku. Umożliwiają budowę spójnych i stabilnych architektur wymiany danych w firmach i między nimi. Architektury takie są jednolite pod względem technologicznym oraz proste w modyfikacji i rozbudowie — przekonuje Rafał Będziński, kierownik projektów integracyjnych w dziale rozwiązań telekomunikacyjnych i konsultingu IT spółki Matrix.pl.

Grzegorz Kot, starszy konsultant Comarchu, opowiada o historii i dostępności aplikacji mi-ddleware. Jak wyjaśnia, na początku były to produkty rozwiązujące raczej konkretne problemy niż dostarczające architekturę integracyjną tak jak rozumiemy ją dziś.

— Od tamtego czasu idea platformy integracyjnej zdobyła wielką popularność. Na gartnerowskim „magicznym kwadrancie” dostawców aplikacji integracyjnych jest blisko trzydziestu, a własne podsystemy integracyjne oferują nawet producenci kojarzeni dotąd wyłącznie z aplikacjami klasy ERP czy CRM — twierdzi Grzegorz Kot.

Indywidualny standard

Idealny system middleware powinien być standardowy, czyli mieć możliwość współpraco- wania ze wszystkimi wykorzystywanymi w danej firmie systemami IT.

— W tym kierunku podąża rozwój tych narzędzi i wiele już zrobiono dla pełnego urzeczywistnienia tej idei. Powstają akceptowane przez wszystkich dostawców standardy i modele danych, usług i procesów. Jednak jest też tak, że określone środowisko informatyczne przedsiębiorstwa zawsze ma jakieś cechy specyficzne, których obsłużenie wymaga dodatkowych funkcjonalności. Gdy istnieje nowoczesny, otwarty system middleware, dopisanie takich dodatkowych funkcji jest już proste — służą do tego specjalne adaptery, zapewniające także komunikację ze starszymi aplikacjami, niespełniającymi obecnych standardów — tłumaczy Paweł Korzec, konsultant działu wsparcia rozwiązań technologicznych Oracle Polska.

Zbigniew Suchocki, kierownik zespołu analiz biznesowych NextiraOne Polska, nie wypowiada się tak entuzjastycznie o standaryzacji narzędzi middleware.

— Standardowe dopasowanie middleware do każdego środowiska jest jedynie teoretyczną możliwością systemu, o czym należy pamiętać podczas planowania projektu. Oczywiście jest coraz więcej aplikacji, których wytwórcy twierdzą, że są idealnie dopasowane do wielu produktów, jednakże jest to jedynie teoria. Dopasowanie middleware do integracji konkretnych systemów niemal zawsze będzie wymagać pewnego nakładu pracy — zaznacza Zbigniew Suchocki.

— Każde wdrożenie middleware będzie zawsze wymagało dostosowania do indywidualnych potrzeb środowiska firmowego. Należy tu także zwrócić uwagę na kwestie organizacyjne zwią- zane z wdrożeniem middlewa- re. Bez ustalenia sposobu używania tej technologii, jej wewnętrznych standardów i wytycznych rozwiązanie to nie spełni swo- jej funkcji — podkreśla Rafał Będziński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Narzędzia middleware spajają f irmowe systemy