NASA 'ostrożnie optymistyczna' ws. uszkodzenia Endeavoura

PAP
15-08-2007, 09:25

Wstępne badania uszkodzenia w powłoce termicznej promu kosmicznego Endeavour wskazują, że nie zagrozi ono bezpieczeństwu astronautów podczas powrotu na Ziemię, ale NASA wciąż rozważa naprawę ubytku na  orbicie.

"Jesteśmy ostrożnymi optymistami, jeśli chodzi o lot w takim stanie" - powiedział we wtorek szef kontroli lotów John Shannon. Dowódca Endeavoura Scott Kelly dodał, że jego zdaniem ubytek nie zagraża bezpieczeństwu astronautów, ale badania wciąż trwają i naprawa uszkodzenia w kosmosie, przed powrotem na Ziemię, nadal wchodzi w grę.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta w środę wieczorem.

NASA zastanawia się, czy niewielka, ale głęboka wyrwa w powłoce termicznej wahadłowca musi być załatana przez astronautów na orbicie, co jest dość ryzykowne. Inżynierowie próbują ustalić, czy uszkodzone miejsce wytrzyma wysoką temperaturę podczas wchodzenia wahadłowca w atmosferę po zakończeniu misji.

Ubytek powstał w czasie startu, gdy kawałek pianki wielkości grejpfruta, być może oblodzony, odpadł z zewnętrznego zbiornika z paliwem i rozorał poszycie.

Uszkodzenia tego rodzaju budzą szczególny niepokój, gdyż właśnie w wyniku awarii spowodowanej przez kawałek pianki ochronnej w 2003 roku rozpadł się podczas powrotu na Ziemię prom Columbia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NASA 'ostrożnie optymistyczna' ws. uszkodzenia Endeavoura