Naspers musi dać więcej za Bankiera

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 29-06-2009, 00:00

Jeśli właściciel Gadu-Gadu

Jeśli właściciel Gadu-Gadu

i Allegro marzy

o skupieniu 100 proc. spółki, musi podnieść cenę — mówią fundusze.

W środę rozpoczynają się zapisy w wezwaniu na Bankiera. Przejąć go chce Naspers, notowany na giełdzie w RPA holding, który w Polsce ma m.in. Gadu-Gadu i Allegro. Jego wehikuł inwestycyjny MIH Allegro płaci za jedną akcję 8,7 zł. To mniej niż obecna cena rynkowa 9 zł. Ponadto jeszcze przed końcem wezwania akcjonariusze otrzymają dywidendę: 39 gr na akcję. O powodzeniu zdecydują krajowe fundusze, które kontrolują ponad 50 proc. akcji. A te są podzielone.

— To dość skromna oferta. Cena jest o około 10 proc. wyższa niż cena sprzed wezwania, a to nie jest duża premia za przejęcie kontroli. Naspers jest w stanie uzyskać duże synergie po przejęciu, więc można oczekiwać wyższej premii za kontrolę — mówi Paweł Homiński, zarządzający Noble Funds TFI.

— Jeszcze kilka miesięcy temu spodziewaliśmy się, że cena za Bankiera będzie dużo wyższa. Ale wycofało się wielu inwestorów i oferta Naspersa wydaje się być dobra. Obstawiam, że wezwanie się powiedzie — mówi inny zarządzający.

Tylko jak rozumieć powodzenie wezwania? Południowoafrykański koncern wzywa do sprzedaży 100 proc., ale wezwanie dojdzie do skutku, jeśli zapisy obejmą co najmniej 4,84 mln akcji, (67 proc.). Jednocześnie zastrzegł możliwość kupienia nawet mniejszego pakietu. Ma już zaklepane 1,33 mln akcji od MCI, który zobowiązał się do sprzedaży.

— Cena w wezwaniu jest niezła, ale brakuje premii za kontrolę. Naspersa nie interesuje pakiet mniejszościowy, lecz przejęcie kontroli. Jeśli chce kupić tak duży pakiet, to musi podnieść cenę — mówi kolejny zarządzający.

Obserwując zachowania funduszy można uznać, że nie wszystkie wierzą w znaczący wzrost kursu. Allianz TFI na sesji 10 czerwca sprzedał pakiet 260 tys. akcji (3,6 proc.) zadowalając się ceną tylko nieco wyższą od tej z wezwania (na sesji kurs wzrósł do 8,84 zł). Po sprzedaży zostało mu jeszcze 8,21 proc. akcji. Z kolei największy akcjonariusz BZ WBK AIB Asset Management na początku czerwca zwiększył zaangażowanie do 22,5 proc. Już po ogłoszeniu wezwania powyżej progu 5 proc. ujawnił się też Quercus TFI. W dniu ujawnienia kurs wynosił 8,9 zł, ale większość pakietu to TFI kupiło wcześniej. W obu przypadkach mogła to być gra pod sprzedaż w wezwaniu.

Grzegorz Nawacki

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane