Nauczyciele, dziennikarze i pracownicy NIK stracą prawo do wcześniejszej emerytury

IAR
09-05-2008, 10:13

Dziennik "Polska" dotarł do projektu ustawy o emeryturach pomostowych, opracowanego przez Ministerstwo Pracy. Przewiduje on, że prawo do wcześniejszej emerytury stracą między innymi nauczyciele, aktorzy, dziennikarze i pracownicy Najwyższej Izby Kontroli.

Na liście pozostali hutnicy, maszyniści, motorniczy, dróżnicy i kierowcy autobusów miejskich. Gdyby zmiany weszły w życie, to, zdaniem "Polski", grupa ponad miliona obywateli, którzy mają prawo do wcześniejszych emerytur, skurczy się do 130 tysięcy. Ustawa ma w czerwcu trafić do Sejmu. Dziennik pisze jednak, że projekt spotka się oporem społecznym. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada już strajk, gdyby ustawa została uchwalona w niezmienionym kształcie. Rząd jest jednak w sytuacji przymusowej, gdyż na wcześniejsze emerytury odchodzi aż 70 procent pracowników. Sprawia to, że według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w przyszłym roku zabraknie prawie 52 miliardów złotych na wypłatę świadczeń.

IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nauczyciele, dziennikarze i pracownicy NIK stracą prawo do wcześniejszej emerytury