NBP: przedsiębiorstwa oczekują umiarkowanego przyspieszenia eksportu

ISBNews
opublikowano: 20-10-2015, 11:03

Konkurencyjność cenowa oraz opłacalność eksportu utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Prognozy formułowane przez eksporterów sugerują nieznaczne przyspieszenie dynamiki eksportu, która jednak powinna pozostać na umiarkowanym poziomie - poniżej średniej długookresowej, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej we wrześniu br. wśród 1691 firm.

"Nieznaczne wzrosty wskaźników nowych umów eksportowych oraz prognoz eksportu pozwalają w najbliższym okresie oczekiwać niewielkiego przyspieszenia dynamiki eksportu. Ponieważ jednak obydwa wskaźniki znajdują się poniżej swoich długookresowych średnich, dynamika ta powinna pozostać umiarkowana" - czytamy w raporcie.

NBP wskazał, że analizy pokazują, iż relatywnie niskie wartości wskaźników eksportowych tylko w niewielkim stopniu wynikają ze skutków konfliktu rosyjsko-ukraińskiego - odsetek przedsiębiorstw deklarujących konflikt rosyjsko-ukraiński jako barierę rozwoju systematycznie spada od III kw. 2014 r. i przyjmuje obecnie bardzo niską wartość (2,2%).

"Można się spodziewać, że kluczową rolę dla przyszłej dynamiki eksportu oraz jej prognoz odgrywać będzie koniunktura w strefie euro oraz - w mniejszym stopniu - rozwój sytuacji gospodarczej w Chinach" - zaznacza bank centralny.

NBP dodał jednak, że wyniki ankiet przedsiębiorstw, które deklarują eksport do Chin nie potwierdzają jednak jak na razie wystąpienia negatywnych zjawisk w ich otoczeniu.

"Okazało się, że na rynek chiński eksportują głównie duże firmy, sprzedające do wielu krajów (dywersyfikacja sprzedaży). Jest to zapewne jeden z powodów, dla których firmy te odznaczają się najlepszą kondycją w próbie. Warto zauważyć, że eksporterzy na rynek chiński nie oczekują przy tym spadku popytu w najbliższym kwartale" - czytamy dalej.

W ostatnich kwartałach uwagę zwraca również sytuacja eksporterów, w tym też firm z sektora usługowego, które świadczą usługi dla klientów zagranicznych. Grupa eksporterów zwykle uzyskuje lepsze wyniki niż pozostałe firmy (w przemyśle jest to jeszcze bardziej widoczne niż w usługach). W ostatnim okresie różnice między eksporterami i nie-eksporterami wydają się jednak pogłębiać na korzyść firm usługowych wykazujących eksport. Zauważono przy tym, że w niektórych branżach usługowych udział eksportu w przychodach rośnie obecnie bardzo szybko.

We wrześniu 2015 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 1691 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / NBP: przedsiębiorstwa oczekują umiarkowanego przyspieszenia eksportu