NBP: Zadłużanie się gospodarstw domowych w walutach obcych to ryzyko zmiany ratingu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-02-2006, 20:13

Dalsze zadłużanie się polskich gospodarstw domowych w walutach obcych może stanowić zagrożenie dla ratingu Polski i polskich banków - uważa Narodowy Bank Polski.

Dalsze zadłużanie się polskich gospodarstw domowych w walutach obcych może stanowić zagrożenie dla ratingu Polski i polskich banków - uważa Narodowy Bank Polski.

    "Dalsze akceptowanie takiej sytuacji przez władze w Polsce mogłoby skłonić agencje ratingowe do zmiany ratingu zarówno poszczególnych banków, jak i ratingu Polski. Sytuacja taka miałaby niewątpliwy wpływ na koszty banków i ich klientów oraz obsługi długu Skarbu Państwa" - czytamy w czwartkowym oświadczeniu NBP.

    NBP odpowiedziało w ten sposób na oświadczenie ministra transportu i budownictwa Jerzego Polaczka, który dwa tygodnie temu stwierdził, że ograniczenie możliwości zaciągania kredytów mieszkaniowych w walutach obcych może zahamować rozwój budownictwa mieszkaniowego.  

    Resort transportu i budownictwa podkreślał, że "minister z większym zrozumieniem podszedłby do inicjatyw, mających na celu zmniejszenie ryzyka kursowego i oddziaływanie na politykę pieniężną przez NBP, gdyby jednocześnie wprowadzono obniżkę stóp procentowych".

    W oświadczeniu NBP napisano, że "nadmierne tempo zadłużania się w walutach obcych gospodarstw domowych, osiągających dochody w złotych, prowadzi do narastania ryzyka dla sytuacji sektora bankowego i w konsekwencji dla bezpieczeństwa depozytów polskiego społeczeństwa zgromadzonych w bankach".

    NBP podkreślił, że na takie ryzyko od jesieni 2005 r. zwracają uwagę międzynarodowe instytucje finansowe: Europejski Bank Centralny (EBC), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oraz agencje ratingowe, które oceniają rosnące zadłużenie gospodarstw domowych w walutach obcych, jako źródło ryzyka dla sektora bankowego.

    NBP zwrócił uwagę na trwające rozmowy ze Związkiem Banków Polskich, który również dostrzegł problem wysokiego udziału kredytów walutowych w finansowaniu budownictwa. Przy takim finansowaniu całość ryzyka zmian kursów walut obciąża gospodarstwa domowe. Stąd rozważane są rozwiązania, które mają uzależnić udzielanie kredytów w walutach od odpowiedniego dostosowania kapitałów własnych banków.

    NBP przypomniał też, że przygotowany przez resort budownictwa projekt ustawy o wsparciu finansowym rodzin w nabywaniu własnego mieszkania ogranicza tę pomoc wyłącznie do kredytów udzielanych w złotych.

    "Wiązanie kwestii ograniczenia ryzyka kredytów walutowych z problemem poziomu stóp procentowych w Polsce jest nieuprawnione ani z merytorycznego, ani z prawnego punktu widzenia" - czytamy oświadczeniu NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane