Nie będzie obniżki stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających w Wielkiej Brytanii

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 03-10-2022, 09:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Tym razem spekulacje okazały się prawdziwe, a głos rynku na tyle przekonujący, że rząd premier Liz Truss zrezygnował jednak z obniżenia najwyższej stawki podatku dochodowego.

fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Zawarte w mini budżecie Wielkiej Brytanii plany obniżenia podatków wzbudziły ogromne kontrowersje, szczególnie w przypadku stawki jaka obowiązuje najlepiej zarabiających. Obawy o stan finansów Zjednoczonego Królestwa doprowadziły do poważnych zawirowań na rynkach finansowo-kapitałowych, pogrążając funta i obligacje. Rząd zamierzał bowiem pokryć lukę ogromnymi pożyczkami.

W rezultacie, premier Liz Truss zrezygnowała z planu obniżenia podatków dla najlepiej zarabiających zaledwie 10 dni po jego ogłoszeniu, aby odeprzeć narastający bunt, w tym ze strony posłów z jej własnej Partii Konserwatywnej.

Decyzja o zmianie planu została ogłoszona przez kanclerza skarbu Kwasi Kwartenga na Twitterze. Poinformował, że rząd wsłuchał się w głosy „ulicy” i kwestia obniżki 45-proc. stawki została zamknięta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane