Nie tylko Orlen sprzedaje obligacje

opublikowano: 14-09-2017, 22:00

Emisja długu paliwowego giganta nie wystraszyła innych. Na rynku detalicznym jest jeszcze oferta prospektowa i memorandowa.

Dzisiaj PKO Bank Polski kończy zapisy na emisję obligacji PKN Orlen. Za pożyczenie 200 mln zł na 4 lata spółka paliwowa jest gotowa zapłacić WIBOR 6M powiększony o 1 pkt. proc. marży. Ale równolegle o względy inwestorów detalicznych zabiegają dwaj emitenci bardziej ryzykowni z punktu widzenia inwestora — przynajmniej sądząc po oferowanym oprocentowaniu. MCI.Privateventures FIZ chce pożyczyć 30 mln zł na 3 lata. Jego oferta — podobnie jak Orlenu — jest oparta na prospekcie zatwierdzonym przez KNF.

Oprocentowanie obligacji to stawka WIBOR 6M powiększona o 3,5 pkt. proc. marży, ale w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym oprocentowanie jest stałe i wynosi 5,3 proc. Minimalny zapis opiewa na jedną obligację o wartości 1 tys. zł. Zapisy można składać do 27 września. Obowiązuje jednak zasada kto pierwszy, ten lepszy, co w tym przypadku oznacza, że walory mogą skończyć się wcześniej, jak również to, że sprzedawane są z dyskontem malejącym z czasem (Orlen traktuje na równi tych, którzy złożyli zapis pierwszego dnia jak i tych, którzy zrobią to dziś).

MCI.Privateventures FIZ działa w zasadzie przez dwa inne podmioty -MCI. EuroVentures 1.0 oraz MCI. TechVentures 1.0. Pierwszy dysponuje m.in. pakietami akcji giełdowych ABC Daty i ATM czy pozagiełdowego eCardu. Drugi jest związany m.in. z Frisco.pl, Answear.com czy Windelen.de. Charakter zbliżony do spółek z portfela MCI. TechVentures 1.0 ma spółka Legimi. To rodzaj wypożyczalni e-booków i audiobooków.

Chce pożyczyć 3 mln zł na 2 lata. Zobowiązuje się wypłacać odsetki co kwartał. Oprocentowanie swoich obligacji firma ustaliła na stałe 9 proc., co jest typową stawką dla ofert publicznych opartych nie na prospekcie, ale memorandum informacyjnym. To uproszczona procedura dopuszczania na rynek emitentów, którzy zadowalają się emisją o wartości nie większej niż 2,5 mln EUR. Zapisy na obligacje Legimi trwają do 21 września 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie tylko Orlen sprzedaje obligacje