Nieliczne kraje oferują fundusze w związku z ociepleniem klimatu

PAP
opublikowano: 23-09-2014, 19:49

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział we wtorek, że nieliczne tylko kraje zaoferowały fundusze konieczne na adaptację biednych krajów do ocieplania się klimatu. Prezydent Francji obiecał miliard dolarów.

Szczyt klimatyczny towarzyszący Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, na które przyjechało ponad 100 przywódców, stanowi forum do składania niewiążących obietnic - pisze agencja Reutera. Wtorkowy szczyt został zwołany w celu znalezienia podstaw dla nowego międzynarodowego traktatu w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.

Jeszcze przed południem we wtorek światowi przywódcy obiecali co najmniej 5 mld dolarów na pomoc w lepszym zrównoważeniu gospodarki. Oznacza to w dużej mierze odchodzenie od spalania węgla, ropy i gazu oraz niszczenia pochłaniających dwutlenek węgla lasów - pisze agencja AP.

Unia Europejska wystąpiła z propozycją ustanowienia specjalnych kwot na lata po 2020 roku i zapowiedziała, że kraje członkowskie zmniejszą emisję gazów cieplarnianych, tak aby ich poziom w 2030 roku spadł poniżej 40 proc. poziomu z 1990 roku. UE obiecała też wzrost wydajności energetycznej o 30 proc. i wykorzystanie w ramach bloku 27 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że Francja da miliard dolarów na pomoc biednym krajom w przystosowaniu się do ocieplenia się klimatu. "Francja wniesie miliard dolarów w ciągu kilku najbliższych lat" - powiedział.

Prezydent Korei Południowej Park Geun-hye obiecała do 100 mln dolarów na pomoc w problemach z globalnym ociepleniem. Z tej kwoty Korea Płd. już obecnie płaci połowę na Zielony Fundusz Klimatyczny (Green Climate Fund - GCF), którego sekretariat ma siedzibę pod Seulem.

GCF realizuje mechanizm finansowy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) w celu transferu środków z krajów uprzemysłowionych do rozwijających się. Głównym celem Funduszu jest zarządzanie środkami finansowymi przeznaczonymi na światową ochronę klimatu (w tym także transfer technologii) w okresie po 2012 r.

Kraje rozwijające się wzywały do ustanowienia w ramach GCF docelowego pułapu 15 mld dolarów w 2014 roku.

Reuters przypomina, że niemiecka kanclerz Angela Merkel była jedyną przywódczynią, która już w lipcu obiecała dużą wpłatę - miliard dolarów w ciągu czterech lat.

Jak podał Bank Światowy, przed Niemcami, Francją i Koreą Płd. obietnice wpłat na GCF na sumę 55 mln dol. złożyło 12 państw.

Kraje uprzemysłowione ustaliły w 2009 roku, że na pomoc biednym krajom w przystosowaniu się do zmian klimatu potrzeba 100 mld dolarów, na co składać się mają środki ze źródeł prywatnych i publicznych.

Inne kraje, jak Chile, obecne na jednodniowym szczycie w Nowym Jorku, obiecały redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2020 roku.

Natomiast prezydent Wenezueli Nicolas Maduro wykorzystał szczyt jako okazję do napiętnowania "zanieczyszczających potęg", które "wyrządzają zło na skalę planety", a potem chcą pozbyć się odpowiedzialności i przehandlować ją drogą barteru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane