Niemcy: centroprawica nie chce rezygnacji ze „Schwarze Null”

opublikowano: 30-09-2019, 11:11

Z partyjnego dokumentu wynika, że centroprawicowcy z partii kanclerz Angeli Merkel nie planują rezygnować z polityki budżetowej nie przewidującej zaciągania przez państwo nowych długów, pisze Reuters.

Agencja dotarła w poniedziałek do propozycji manifestu, który prawdopodobnie przyjmą władze CDU. Wzywa on odpowiedzialnej polityki fiskalnej.

- Popieramy traktat z Maastricht, unijny pakt stabilności i wzrostu, zapisany w konstytucji hamulec zadłużenia i politykę „czarnego zera” (nie zaciągania nowego długu) – głosi dokument.

Rządy Merkel realizowały politykę zwiększania wydatków bez zaciągania nowego długu od 2014 roku, czemu sprzyjał niezwykle długi okres wzrostu gospodarczego. W ostatnim czasie doszło jednak do pogorszenia koniunktury, co ożywiło wezwania, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, do zmiany polityki fiskalnej. Wezwał do tego nawet były minister finansów Wolfgang Schaeuble, którego uważa się za jednego z autorów polityki „Schwarze Null”. W ostatnią środę apelował on do wykorzystania swobody wynikającej z konstytucyjnych reguł budżetowych i wycofania się z polityki braku nowego długu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy