Niemcy chcą przestać sprowadzać gaz z Rosji w połowie 2024 r.

opublikowano: 25-03-2022, 11:10

Niemcy dążą do zmniejszenia uzależnienia od importu paliw kopalnych z Rosji. Minister gospodarki Robert Habeck twierdzi, że firmy przenoszą się do innych dostawców “w szalonym tempie”, donosi Bloomberg.

Agencja przypomina, że dotychczas około połowa gazu i węgla oraz jedna trzecia ropy importowanej przez Niemcy pochodziła z Rosji. \

Robert Habeck, fot. Bloomberg
Robert Habeck, fot. Bloomberg

Habeck ogłosił w piątek, że z powodu zbytniego uzależnienia natychmiastowe embargo na import rosyjskich paliw kopalnych nie jest możliwe. Zapowiedział, że Niemcy chcą obniżyć o połowę import rosyjskiej ropy do połowy tego roku i „osiągnąć niemal pełną niezależność” co końca 2022 roku. Już jesienią Niemcy mają osiągnąć pełną niezależność od importu rosyjskiego węgla.

Habeck przyznał, że uwolnienie się od gazu z Rosji będzie trudniejszym zadaniem. Zapowiedział, że osiągnięcie prawie całkowitej niezależności potrwa do połowy 2024 roku. Ma w tym pomóc rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych, ograniczenie popytu, dywersyfikacja dostawców oraz zwiększenie produkcji tzw. zielonego wodoru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane