Niemcy chcą zakazać jednorazowych foliówek

opublikowano: 06-09-2019, 15:36

Niemcy planują wprowadzenie zakazu jednorazowych toreb plastikowych od przyszłego roku, przyłączając się do rosnącego ruchu na rzecz walki z globalnym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego, powiedział w piątek minister środowiska.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Supermarkety i inni sprzedawcy detaliczni nie będą mogli oferować lekkich toreb plastikowych w kasach, w tym również tych sprzedawanych obecnie jako ulegające biodegradacji lub produkowanych ze źródeł odnawialnych zamiast z ropy naftowej.

"Zdecydowana większość Niemców chce tego zakazu", powiedziała minister środowiska Svenja Schulze z centrolewicowych socjaldemokratów, wprowadzając inicjatywę, którą ma nadzieję wkrótce przekształcić w prawo.

Naruszenie zakazu, który ma wejść w życie w pierwszej połowie przyszłego roku, groziłoby przedsiębiorstwom grzywną w wysokości do 100 tys. EUR, jak wynika z informacji dziennika Bild.

Plastikowe odpady, zwłaszcza te zanieczyszczające wody, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, ponieważ okaleczają lub zabijają zwierzęta, zanieczyszczają plaże i tworzą gigantyczne pływające plamy śmieci w oceanach.

Naukowcy ostrzegają, że w miarę jak tworzywo sztuczne powoli się rozpada, mikrocząsteczki przedostają się do łańcuchów pokarmowych i ostatecznie są zjadane przez ludzi.

Planowane posunięcie Niemiec jest następstwem wprowadzenia w 2016 r. dobrowolnego zobowiązania detalistów do zaprzestania rozdawania plastikowych torebek za darmo.

Pomogło to doprowadzić do spadku zużycia z 68 toreb plastikowych na mieszkańca, a następnie do 24 w zeszłym roku, powiedział Ministerstwo.

To lepszy wynik niż wyznaczony przez Unię Europejską cel 40 toreb na osobę rocznie do 2025 r.

Wielu sprzedawców detalicznych wycofało już całkowicie plastikowe torby, ponieważ konsumenci nauczyli się przynosić ze sobą wielorazowe torby.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy