Niemcy: kolejna poprawa nastrojów w biznesie

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 22-02-2021, 10:37

Lutowy odczyt indeksu nastrojów panujących w niemieckim biznesie opracowywany przez instytut Ifo zasygnalizował postępującą poprawę, jednak eksperci wskazują na niestabilność tendencji.

Krisztian Bocsi

W lutym 2021 r. indeks klimatu biznesowego wzrósł do 92,4 pkt z 90,3 pkt w styczniu po zweryfikowaniu w górę z 90,1 pkt. Tym samym wskaźnik odnotował piąty miesięczny wzrost z rzędu i wspiął się na najwyższy poziom od października 2020 r.

Oczekiwania były znacząco niższe i zakładały zwyżkę jedynie do 90,5 pkt.

Specjaliści, choć doceniają odporność niemieckiej gospodarki na wprowadzane blokady wskazują jednak na niestabilność trendu. Szczególnie, że ożywienie ma wybiórczy charakter i przede wszystkim dotyczy przemysłu. Zdecydowanie gorzej dzieje się w przypadku biznesów związanych z usługami, których spora część jest największą ofiarą restrykcji mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii Covid-19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane