Niemcy: odbiorcy energii dostawali pieniądze za korzystanie z niej

opublikowano: 27-12-2017, 12:54
aktualizacja: 27-12-2017, 12:55

W święta duzi niemieccy konsumenci energii dostawali pieniądze za korzystanie z niej, do czego przyczynił się niski popyt, wyższe temperatury i silny wiatr, pisze The Independent.

24 i 26 grudnia ceny energii były ujemne, wynika z danych EPEX Spot, największej europejskiej giełdy energii. W Wigilię, kiedy popyt jest bardzo niski, właściciele fabryk i innych dużych konsumentów energii dostawali nawet 50 EUR za pobór 1 MWh.

Zobacz więcej

Energetyka wiatrowa

fot. Bloomberg

Ujemne ceny energii w Niemczech zdarzały się już w przeszłości kilkukrotnie. Wiąże się to z rosnącymi inwestycjami w produkcję energii ze źródeł odnawialnych. W pierwszym półroczu tego roku udział energii produkowanej z OZE w produkcji energii w Niemczech wzrósł do 35 proc. z 33 proc. w tym samym okresie poprzedniego roku. W niektóre dni nawet 85 proc. energii produkowanej w Niemczech pochodzi ze źródeł odnawialnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Independent

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu