Niemcy pierwszy raz sprzedały obligacje 30-letnie z ujemną rentownością

opublikowano: 21-08-2019, 13:36

Na środowej aukcji Niemcy sprzedały obligacje 30-letnie z ujemną rentownością i zerowym kuponem, ale pozyskały o ponad połowę mniej pieniędzy, niż oczekiwano, informuje Reuters.

Niemcy pozyskały 824 mln EUR ze sprzedaży obligacji 30-letnich z zerowym kuponem. Celem było 2,0 mld EUR. Średnia rentowność na środowej aukcji wynosiła minus 0,11 proc.

Analitycy uważają, że słaby popyt w środę nie jest zaskoczeniem i był wynikiem spadku rentowności „trzydziestolatek” w ostatnich tygodniach.  Reuters przypomina, że w sierpniu rentowność obligacji 30-letnich Niemiec zmalała już o 28 pkt. bazowych i zmierza do największej zniżki od 2016 r.

- To był papierek lakmusowy pokazujący gotowość rynku do nabywania 30-letnich Bundów z zerowym kuponem. Okazało się, że jest niska, co jest znaczące – powiedział Matt Cairns, strateg rynku stóp w Rabobanku w Londynie. 

Jego zdaniem, sytuacja może się zmienić w bliskiej przyszłości w związku z oczekiwanym luzowaniem polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny, które prawdopodobnie spowoduje dalszy spadek rentowności obligacji.

Cała krzywa rentowności Niemiec jest już ujemna.

Spadek rentowności w minionym roku spowodował, że 30-letnie obligacje Niemiec przyniosły ponad 30 proc. zwrotu w porównaniu z ok. 10 proc. w przypadku „dziesięciolatek”, przypomina Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy