Niemiecki rząd podwyższy prognozę wzrostu PKB

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-04-2021, 12:58

Rząd w Berlinie zweryfikował w górę swoje oczekiwania względem wzrostu gospodarczego w tym roku. Publikacja oficjalnej korekty ma nastąpić w najbliższy wtorek.

fot. JOACHIM HERRMANN/Reuters/Forum

Źródła agencji Reuters donoszą, że niemiecki rząd podniósł swoją projekcję wzrostu PKB na 2021 r. do 3,5 proc. z 3,0 proc. jakie oczekiwano w styczniu. W przyszłym roku rozwój ma wynieść natomiast 3,6 proc.

Zwyżka jest wynikiem lepszych perspektyw na kolejne miesiące roku wraz z postępującym programem szczepień przeciw Covid-19. Aktualna sytuacja nie przedstawia się jednak najlepiej, gdyż największa europejska gospodarka boryka się z rosnąca liczbą infekcji w ramach trzeciej fali pandemii i wynikających z tego restrykcjami i obostrzeniami. Dodatkowym czynnikiem spowalniającym impet odbicia są niedobory w łańcuchach dostaw.

Tymczasem czołowe niemieckie instytutu ekonomiczne w prognozach z początku kwietnia oceniły, że PKB wzrośnie w tym roku o 3,7 proc., zaś w 2022 o 3,9 proc.

Zaprezentowany w poniedziałek wskaźnik oczekiwań na kolejne sześć miesięcy opracowywany przez instytut Ifo pokazał jednak, że nastroje w biznesie pogorszyły się, choć oceny aktualnej sytuacji wzrosły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane