Niemieckie firmy tchnęły optymizm

Tadeusz Stasiuk
10-12-2008, 00:00

Po słabym początku, kolejne godziny na europejskich giełdach przyniosły poprawę nastrojów. Indeks ZEW nieoczekiwanie wzrósł, sugerując lepszy klimat wśród niemieckich inwestorów. Na rynkach wciąż utrzymuje się jednak nerwowość i obawy o pogłębianie się światowego kryzysu gospodarczego. Eksperci szacują, że tegoroczne zyski spółek wchodzących w skład indeksu Stoxx 600 spadną o 13 proc. Wcześniejsza prognoza mówiła o 11-procentowym spadku.

Jedną z gwiazd sesji był PPR, właściciel luksusowej marki Gucci. W Londynie dużym wzięciem cieszyły się akcje Home Retail Group, właściciela sieci marketów Argos, a w Paryżu — giganta detalicznego Carrefour. Na drugim biegunie znalazły się papiery Q-Cells (potaniały o 20 proc.). To spółka specjalizująca się w panelach słonecznych, która właśnie zredukowała tegoroczną prognozę wyniku netto i przychody. Po informacji o zmniejszeniu kwartalnego zysku i sprzedaży Texas Instruments w niełasce znalazły się papiery wielu europejskich producentów mikroprocesorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niemieckie firmy tchnęły optymizm