Nierychliwy fiskus

DTK
opublikowano: 03-10-2008, 00:00

Naruszaniem prawa przez fundację PSL powinien zająć się Urząd Kontroli Skarbowej. Powinien…

Naruszaniem prawa przez fundację PSL powinien zająć się Urząd Kontroli Skarbowej. Powinien…

Informacje dotyczące naruszania prawa przez należącą do PSL Fundację Rozwoju (FR) wywołały polityczną burzę. Po naszych artykułach z kwietnia 2008 r. Donald Tusk prześwietlenie sprawy zlecił Julii Piterze. Konkretnych rezultatów jej pracy brak. Temat ten wciąż jednak jest żywy w świecie polityki.

— Nawet prezes tej fundacji w "PB" przyznawał, że "w pewnym sensie" FR działa jak spółka, a nie jak fundacja. Dlaczego więc nie płaci podatku dochodowego? Bo się nazywa fundacją? Tym powinien zająć się Urząd Kontroli Skarbowej (UKS) — ocenia prominentny polityk PO.

Czy się zajął? Nie. Ministerstwo Finansów (MF) przyznaje, że warszawski UKS nigdy nie kontrolował fundacji ludowców.

— Kontrole skarbowe prowadzone są zgodnie z półrocznym planem. Jedynie w przypadkach, gdy uzasadnione jest natychmiastowe wszczęcie kontroli (zagrożenie utraty dokumentów, przedawnienie zobowiązania, wyłudzenia zwrotu VAT itp.), podejmuje się ją w trybie doraźnym — tłumaczy Magdalena Kobos, rzecznik resortu finansów.

Ujawnia, że w pierwszym półroczu 2008 r. służby skarbowe badały 31 fundacji i stowarzyszeń. Nieprawidłowości ujawniono w 19 z nich, a ich łączna wartość sięgnęła zaledwie 505 tys. zł. Tymczasem, uwzględniając skalę działalności FR, kwota ustalonych zaległości podatkowych w przypadku tej fundacji mogłaby być wielokrotnie wyższa. Czy w związku z tym MF skontroluje FR? Rzecznik MF nie chciał odpowiedzieć, zasłaniając się tajemnicą skarbową.

90

mln zł Za tyle Fundacja Rozwoju kupiła od PSL w 2002 r. ponad 70 nieruchomości w całym kraju. Więcej niż 90 proc. tej kwoty ma jednak zapłacić dopiero w 2012 r.

32,5

mln zł Takie były przychody Fundacji Rozwoju w rekordowym dla niej 2005 r. Ich większość pochodziła ze sprzedaży siedziby partii przy ul. Grzybowskiej w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DTK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu