Nieznaczny spadek chińskich rezerw

opublikowano: 07-09-2018, 12:35

Wartość chińskich rezerw w walutach obcych nieznacznie spadła w sierpniu, co sygnalizuje, że przecena juana jeszcze nie spowodowała znacznych odpływów kapitału.

W sierpniu 2018 r. rezerwy zmniejszyły się o 8,2 mld USD do 3,110 bilionów USD, wynika z zaprezentowanych w piątek danych Ludowego Banku Chin (PBOC). Miesiąc wcześniej rezerwy miały wartość 3,1818 bln USD, zaś mediana prognoz zakładała wynik w sierpniu na poziomie 3,115 bln USD.

Zobacz więcej

Waluty, dolary, euro

Bloomberg

Rezerwy Państwa Środka, największe na świecie, wykazały niewielkie wahania wartości w tym roku, ponieważ środki kontroli kapitału pozostają na pod orędzi władz, a POBC powstrzymuje się od bezpośredniej interwencji na juanie. 

W poprzednim miesiącu PBOC użył wielu narzędzi polityki do wspierania waluty i ustabilizowania nastrojów na rynku, wprowadził wymóg rezerwy obowiązkowej w odniesieniu do walutowych transakcji terminowych typu forward oraz antycyklicznego współczynnika dziennej wyceny waluty.

Na rynku pojawiły się obawy, że słaby juan może spowodować odpływ kapitału - powiedział Iris Pang, ekonomista w ING Bank w Hongkongu. Kanały odpływu kapitału są zarządzane przez władze, a rachunek kapitałowy Chin nigdy nie był swobodnie otwarty, dodaje ekonomista.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu