LME zawiesiła handel niklem, po tym jak przebił poziom 100 tys. USD/t

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 08-03-2022, 08:50
aktualizacja: 08-03-2022, 10:30

Na rynku niklu odnotowano we wtorek nowy, historyczny rekord. Cena metalu przekroczyła pułap 100 tys. USD za tonę. Co prawda na krótko, ale kolejna psychologiczna bariera pękła. LME zawiesiła handel metalem i rozważa ewentualne skorygowanie wyceny lub anulowanie transakcji.

ruda niklu
ruda niklu
fot. Bloomberg

Jak podaje Bloomberg, podczas porannego handlu na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME), nikiel na moment znalazł się nad poziomem 100 tys. USD/t, co pokazuje ogromną nerwowość i desperację na rynku.

Cena metalu, który znajduje zastosowanie m.in. w akumulatorach do pojazdów elektrycznych wzrosła w pewnym momencie do 101 365 USD za tonę, notując 111-proc. aprecjację. Potem doszło do „odpuszczenia” i notowania zeszły w okolice 83,5 tys. USD/t. W poniedziałek surowiec podrożał natomiast o 66 proc.

Bloomberg podkreśla, że sytuacja na rynku surowcowym jest tak poważna, że w poniedziałek LME zdecydowała się zezwolić handlowcom na odroczenie zobowiązań dostawy wszystkich swoich głównych kontraktów. To pierwszy taki przypadek w 145-letniej historii LME.

Spekulacje na niklu są wyrazem obaw rynku o dostawy surowca z Rosji, która jest jednym z jego największych producentów.

10:15 Aktualizacja

Londyńska Giełda Metali wstrzymała we wtorek handel na swoim rynku niklu po tym, jak gwałtowny, bezprecedensowy wzrost cen sprawił, że brokerzy musieli zmagać się z wezwaniami do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego w przypadku głęboko nierentownych pozycji krótkich.

Zawieszenie ma obowiązywać co najmniej do końca wtorku. LME rozważa, czy skorygować lub anulować transakcje, które zostały zawarte między poniedziałkowym zamknięciem a zawieszeniem, kiedy ceny osiągnęły poziom 101 365 USD za tonę.

Przed zawieszeniem nikiel drożał o 66 proc. oscylując wokół poziomu 80 000 USD za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane