NIKKEI w dół o 3,6 proc.

Łukasz Wróbel, Open Finance
opublikowano: 31-08-2010, 09:42

Wczorajszy pozytywy odczyt dynamiki polskiego PKB nie przełożył się ani na wzrosty na warszawskiej giełdzie, ani na  umocnienie naszej waluty. Na Wall Street i w Japonii indeksy przełamały kolejne lokalne poziomy wsparcia.

Przeciętny dochód do dyspozycji Amerykanina (po potrąceniu podatków) spadł w ubiegłym miesiącu pierwszy raz od stycznia br., co w połączeniu z mizerną sytuacją na rynku pracy zwiększa zagrożenie nawrotu recesji w USA. Główne amerykańskie indeksy spadły w poniedziałek o ok. 1,5 proc., a we wtorek w Japonii NIKKEI stracił na wartości aż 3,6 proc. Na rynku walutowym nie pozostał ślad po wczorajszym umocnieniu jena względem dolara i najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj ujrzymy na tej parze walutowej nowe piętnastoletnie rekordy siły jena, zwłaszcza, że najważniejszymi danymi dnia z USA będą informacje z rynku nieruchomości (dynamika zmiany cen w największych metropoliach), a ten ostatnio jest przecież jednym z głównych źródeł niepokojów o trwałość ożywienia koniunktury w USA.

Co ciekawe, bieżące wieści z japońskiej gospodarki były dzisiaj lepsze od oczekiwań ekonomistów - sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,9 proc. r/r (oczekiwano 3,5 proc. r/r, poprzedni odczyt +3,2 proc. r/r), a produkcja przemysłowa spowolniła w większym stopniu niż prognozowano, bo w lipcu była o 14,8 proc. wyższa niż przed rokiem, a eksperci liczyli na jej wzrost o 14,3 proc. r/r (miesiąc temu wzrost wyniósł 17,3 proc. r/r).  

Danych makroekonomiczny o dużym znaczeniu dla inwestorów będzie we wtorek znacznie więcej. W Europie opublikowany zostanie najnowszy odczyt stopy bezrobocia - zarówno w przypadku całej strefy euro, jak i Niemiec, które ciągną cały region do przodu, ekonomiści nie spodziewają się pogorszenia warunków. Konsensus prognoz mówi o stabilizacji bezrobocia na poziomie 10 proc. w strefie euro i 7,6 proc. w Niemczech.  Ponadto poznamy najnowsze szacunki inflacji dla strefy euro i wskaźniki wyprzedzające koniunkturę w amerykańskiej gospodarce (Chicago PMI oraz nastroje konsumentów). 

Z punktu widzenia fundamentów w średnim terminie rosną szanse złotego na przerwanie spadkowej serii względem głównych walut, ale z drugiej strony czysta analiza techniczna nieubłaganie przemawia za dalszym osłabianiem złotego. Bez uspokojenia nastrojów na Wall Street, zagraniczni inwestorzy nie przykładają większej wagi ani do dobrych danych z Polski (popyt krajowy rósł w II kw. prawie dwukrotnie szybciej niż w poprzednim kwartale), ani coraz bardziej stanowczych wypowiedzi członków RPP w sprawie przyszłych podwyżek stóp procentowych. Do grona jastrzębi (członków RPP opowiadającymi się za podwyżkami) dołączył m.in. Andrzej Bratkowski, który sugeruje nawet, że pierwsze podwyżki mogą być bardziej zdecydowane niż tylko o 25 pkt. bazowych. Tuż po rozpoczęciu sesji na GPW WIG 20 spadał o ok. 1,5 proc., a złoty tracił na wartości względem dolara (3,18 PLN), franka (3,10 PLN) i euro (4,01 PLN).

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ: Łukasz Wróbel, Open Finance

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, Open Finance

Polecane