Nikkei wzrósł najmocniej od pięciu tygodni

Paweł Kubisiak
opublikowano: 30-04-2003, 08:38

Po świątecznej przerwie japoński indeks Nikkei zyskał w środę 2,94 proc., rosnąc najmocniej od pięciu tygodni. Ze względu na święto narodowe, we wtorek tokijska giełda nie przyłączyła się do fali zwyżek, które zdominowały rynki azjatyckie, w związku z doniesieniami WHO o coraz mniejszym rozprzestrzenianiu się SARS. Dodatkowo japońscy gracze optymistycznie przyjęli nadspodziewanie wysoki wzrost wskaźnika nastrojów amerykańskich konsumentów, opublikowanego wczoraj przez Conference Board.

Wzrostom przewodzili eksporterzy, na czele z Honda Motor, która zarobiła 6 proc. i Toyota Motor, z blisko 5 proc. zwyżką. Honda, drugi w Japonii producent aut, osiąga 90 proc. zysku operacyjnego na rynku amerykańskim. Z kolei japoński lider rynku motoryzacyjnego i trzeci na świecie producent aut - Toyota Motor generuje na rynku USA 80 proc. swoich zysków.

Mocno w górę poszedł tez japoński producent półprzewodników, Tokyo Electron, po informacji Taiwan Semiconductor, największego producenta chipów na świecie, który zapowiedział wzrost cen półprzewodników w tym kwartale.

Na pozostałych giełdach, które we wtorek zanotowały 3 proc. zwyżki, dominowała niewielka korekta. Wzrosły natomiast akcje eksporterów na czele z Samsung Electronics i Hyundai Motor oraz producentów półprzewodników, w tym Taiwan Semiconductor

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nikkei wzrósł najmocniej od pięciu tygodni