Niskie bezrobocie budzi niepokój

opublikowano: 26-06-2019, 22:00

Stale spadające bezrobocie może wydawać się objawem zdrowej gospodarki, jednak w Polsce coraz bardziej staje się barierą gospodarczego wzrostu

Główny Urząd Statystyczny podał, że majowe bezrobocie wyniosło 5,4 proc. To o 0,2 p.p. mniej niż w kwietniu i aż o 0,7 p.p. mniej niż w maju minionego roku. Intuicyjną reakcją na spadek bezrobocia zazwyczaj jest radość, w końcu im więcej ludzi znajduje pracę, tym lepiej zarówno dla lokalnej społeczności, jak też dla gospodarki jako całości. Kiedy jednak bezrobocie spada zbyt szybko i zbyt nisko, zjawisko staje się głównym hamulcowym rozwoju każdej gospodarki. Właśnie przed takim wyzwaniem wydaje się stawać Polska.

Coraz bliżej zera

Bezrobocie między styczniem 2011 r. a majem 2019 r. spadło o 6,8 proc., co oznacza, że grupa bezrobotnych skurczyła się o ponad milion osób w ciągu zaledwie 8,5 roku — z 1,96 mln do 919 tys. Dla wielu liczba wciąż może wydawać się wysoka, jednak trzeba pamiętać, że aż 762 tys. nie ma prawa do zasiłku, więc rejestrują się w urzędach pracy wyłącznie w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. W tej grupie są więc ludzie pracujący na czarno, młodzież na „gap year” oraz ludzie chcący skorzystać z różnego rodzaju metod aktywizacji zawodowej, np. z dotacji z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej.

Bezrobocie naturalne to odsetek siły roboczej obejmujący tych, którzy dobrowolnie rezygnują z podjęcia pracy. Nie ma możliwości wskazania dokładnej wysokości tego wskaźnika, jednak przyjmuje się, że poziom bezrobocia frykcyjnego (tymczasowego) wynosi zazwyczaj od 2 do 3 proc. Rzut oka na szczegółowe dane rynku pracy dowodzi, że miejscami jesteśmy dalece poniżej tych wskaźników. Bezrobocie w Poznaniu wynosi 1,3 proc., w Warszawie 1,4 proc., a w Katowicach 1,5 proc. Być może jednak lepiej niż wartości procentowe do wyobraźni przemawiają liczby bezwzględne. 35 powiatów w Polsce ma bezrobocie niższe niż 1000 osób. Myliłby się ten, kto zakłada, że w tej grupie znajdują się jedynie wyludnione gminy wiejskie. Absolutnym liderem tej klasyfikacji jest Sopot — 36-tysięczne nadmorskie miasto, w którym zarejestrowanych jest jedynie300 bezrobotnych. W Świnoujściu, też nadmorskim kurorcie, zatrudnienia poszukuje500 osób, a w śląskich Żorach brak pracy zgłosiło 700.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Firmy mają problem

Badania ankietowe świadczą o pogłębiających się problemach rządu w znalezieniu nowych pracowników. Według Szybkiego Monitoringu NBP, badającego sytuację w sektorze przedsiębiorstw, ponad 40 proc. firm nie jest w stanie obsadzić wszystkich wakatów, a prawie 10 proc. wskazuje na brak kadr jako barierę w rozwoju. Jednocześnie dynamika zatrudnienia spadła do 2,7 proc. nie dlatego, że firmy nie potrzebują nowych pracowników, ale dlatego, że zwyczajnie nie potrafią ich znaleźć. Jakby tego było mało, eksperci Business Centre Club zwracają uwagę, że państwowe statystyki popytu na pracę mogą być niedoszacowane, co oznacza, że zapotrzebowanie na pracowników jest większe, niż to widać w danych GUS. Taki obraz rzeczywistości oznacza, że polscy przedsiębiorcy mają coraz większe wątpliwości co do tego, czy będą w stanie znaleźć pracowników do rozwoju. Innymi słowy, brak siły roboczej to hamulec dalszego wzrostu PKB.

Elementem komplikującym sytuację polskiego rynku pracy jest rozczarowująco wolny wzrost zarobków. W ciągu minionej dekady wzrosły one realnie (po uwzględnieniu inflacji) zaledwie o 6,9 proc. Obecnie polska gospodarka święci triumfy dzięki licznej obecności ukraińskich imigrantów zarobkowych. Otwarte pozostaje jednak pytanie, jaki będzie ich odzew na niemiecką liberalizację rynku pracy, który od 1 stycznia przyszłego roku otwiera się na pracowników spoza UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane