Norges Bank nie wyklucza interwencji w obronie korony

opublikowano: 19-03-2020, 12:44

Norweski bank centralny (Norges Bank) ostrzegł w czwartek, że jest gotowy do interwencji na rynkach walutowych w celu obrony tamtejszej waluty, która notuje największe osłabienie w swoje historii.

W ostatnich dniach na norweskiej koronie panowała niezwykła sytuacja, a zmiany kursów walutowych były historycznie duże – stwierdził bank centralny. Dodał, że „…stale zastanawia się, czy istnieje potrzeba interwencji na rynku poprzez zakup norweskiej korony”.

Korony norweskie
Zobacz więcej

Korony norweskie fot. Bloomberg

Jeśli faktycznie dojdzie to interwencji, będzie to pierwsze tego typu działanie podjęte przez Norges Bank od ponad dwóch dekad.

W czwartek notowania norweskiej waluty spadały nawet  o około 7 proc. w relacji do euro i o około 7,5 proc. w stosunku do dolara. Zapowiedź Norges Banku zmniejszyła skalę deprecjacji do nieco ponad 3 proc. i 4 proc. 

Dzień wcześniej było jeszcze gorzej. NOK straciła odpowiednio 12 i niemal 14 proc. 

Od lat 90. ubiegłego wieku Norwegia nie stosuje polityki pieniężnej do kierowania kursem walutowym. Bank centralny został ostatecznie zmuszony do porzucenia takiej strategii po kryzysie azjatyckim, który okazał się zbyt intensywny, by walczyć na rynku walutowym. Ostatni raz Norges Bank przeprowadził bezpośrednią interwencję w 1999 r.

Norwescy decydenci zmuszeni są walczyć z kryzysem na dwóch frontach, ponieważ epidemia koronawirusa powoduje zatrzymanie gospodarki krajowej, podczas gdy krach cen ropy naftowej niszczy jej główny silnik, czyli eksport.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy