Norwedzy przekażą ZM Mesko nieodpłatnie technologię produkcji amunicji

10-01-2005, 19:43

Norweska firma Nammo przekaże nieodpłatnie Zakładom Mechanicznym Mesko technologie i sfinansuje linie produkcji amunicji. Komitet Offsetowy pozytywnie zaopiniował włączenie tego projektu do projektów offsetowych - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie wiceminister gospodarki Krzysztof Krystowski.

"To bardzo duży projekt, o wartości offsetowej przekraczającej 870 mln USD" - powiedział Krystowski.

Dodał, że wartość offsetowa nie jest po prostu wartością nominalną, lecz uwzględnia inne czynniki, takie jak zaawansowanie technologiczne projektu i branży, w jakiej projekt jest realizowany. Strona rządowa nie podaje wartości nominalnej projektu ze względu na tajemnicę handlową.

Wiosną tego roku norweska firma Nammo, Zakłady Mechaniczne Mesko ze Skarżyska Kamiennej i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Bumar mają podpisać umowę handlową w sprawie projektu, co będzie podstawą rozpoczęcia jego realizacji. Projekt ma być realizowany do 2013 r.

Mesko ma produkować nowoczesną amunicję do różnego typu uzbrojenia, m.in. dla samolotu wielozadaniowego F-16, systemów rakietowych do samolotów i śmigłowców oraz dla Kołowego Transportera Opancerzonego (KTO). Projekt ma także objąć utylizację przeterminowanej amunicji.

Zgodnie z projektem, Mesco zapewni rynki dla eksportu produkowanej w Polsce amunicji. Duża część trafi też do polskiej armii.

"Jest to znaczące wydarzenie ze względu na zakres i znaczenie dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Dzięki temu będziemy mieli własną amunicję do różnego typu uzbrojenia" - powiedział obecny na konferencji minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber. Według niego, w najbliższym czasie nasza armia będzie miała zapotrzebowanie na amunicję wartości 400 mln USD.

Krystowski poinformował również, że w 2004 roku wartość wszystkich zaakceptowanych zobowiązań offsetowych przekroczyła 1 mld USD. W 2003 roku realizacja zobowiązań offsetowych wyniosła 1 mld 145 mln USD.

Według niego, Komitet Offsetowy zaakceptował też w poniedziałek dwa zobowiązania fińskiej firmy Patria na zakupy u polskich producentów o łącznej wartości 20 mln euro. Patria wygrała przetarg na dostawę dla polskiej armii Kołowego Transportera Opancerzonego.

Amerykanie zobowiązali się do zrealizowania offsetu - czyli inwestycji w polską gospodarkę, kompensujących zakup samolotów F-16 - na kwotę 6,028 mld dolarów. Umowy związane z zakupem przez Polskę 48 samolotów produkowanych przez koncern Lockheed Martin zostały podpisane w kwietniu 2003 roku. Na wypełnienie zobowiązań offsetowych Lockheed Martin ma 10 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Norwedzy przekażą ZM Mesko nieodpłatnie technologię produkcji amunicji