Norweski producent aluminium wzywa do zakazu jego importu z Rosji

opublikowano: 25-10-2022, 14:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Norsk Hydro wezwał USA i Unię Europejską do zaprzestania importu aluminium z Rosji, donosi Reuters.

Gwałtowny wzrost cen energii, spowodowany przez napaść Rosji na Ukrainę, skutkował zmniejszeniem produkcji aluminium w Europie o około połowę. Tymczasem produkcja metalu w Rosji nie ucierpiała, bo nie została objęta międzynarodowymi sankcjami i korzysta z niskich cen krajowej energii.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Domagamy się sankcji zarówno w Europie jak i USA – powiedziała Reutersowi Hilde Merete Aasheim, prezes Norsk Hydro. – Nasz europejski przemysł się zamyka, a produkcja w Rosji jest na tym samym poziomie co przed inwazją. Dla nich to korzystne – dodała.

Reuters przypomina, że USA rozważają ograniczenie importu aluminium z Rosji, a London Metal Exchange (LME) zapytała członków, czy powinna zakazać handlu rosyjskim aluminium.

Aasheim przekonuje, że bez objęcia sankcjami importu z Rosji zagrożona jest przyszłość produkcji aluminium w Europie.

Reuters przypomina, że amerykański producent aluminium, Alcoa, także wzywał władze USA do zablokowania importu metalu z Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu