Nowa Zelandia interweniuje najmocniej od siedmiu lat

Notowania krajowego dolara spadły najniżej od 13 miesięcy, po tym jak bank centralny z antypodów skupił w sierpniu najwięcej walut obcych od 2007 r.

Notowania dolara nowozelandzkiego wobec amerykańskiego odpowiednika w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Zobacz więcej

Notowania dolara nowozelandzkiego wobec amerykańskiego odpowiednika w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Źródło: Bloomberg.

Bank sprzedał waluty o wartości 521 mln NZD, próbując osłabić miejscowego dolara, poinformowała instytucja. To oznaczało największą skalę interwencji od lipca 2007 r. W reakcji na komunikat instytucji dolar nowozelandzki osłabił się wobec amerykańskiego odpowiednika o 1,0 proc., do najniższego poziomu od 13 miesięcy. W ubiegłym tygodniu prezes banku Graeme Wheeler ostrzegł, że siła krajowej waluta jest nieadekwatna oraz że ta sytuacja jest nie do utrzymania w dłuższym terminie.

- Dzisiejszy komunikat jasno potwierdza, że bank centralny jest skłonny interweniować, kiedy dolar jest za mocny i kiedy warunki sprzyjają skuteczności takiej interwencji – komentował Dominick Stephens, główny ekonomista na Nową Zelandię banku Westpac Banking Corp.

W poniedziałek za dolara nowozelandzkiego płaciło się 0,779 USD, co oznacza przecenę o 11,0 proc. od początku trzeciego kwartału. Zdaniem premiera Johna Key’a, godziwa wartość krajowej waluty to nie więcej niż 0,65 USD.
Notowania dolara nowozelandzkiego wobec amerykańskiego odpowiednika w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowa Zelandia interweniuje najmocniej od siedmiu lat