TVN i Polsat oficjalnie na liście firm chronionych przed przejęciem

ARŻ
opublikowano: 2024-12-18 14:50

Donald Tusk potwierdził na konferencji prasowej, że rząd przyjął w środę zaktualizowane rozporządzenie z listą firm chronionych przed przejęciem. Zgodnie z zapowiedzią, znalazły się na niej TVN i Polsat.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

- Dołożyliśmy do tej listy takie firmy jak Cyfrowy Polsat, P4 (operator sieci Play), TVN, Telewizja Polsat, T-Mobile i WB Electronics - stwierdził szef rządu.

- My w ten sposób na pewno nie utrudnimy nikomu ewentualnych transakcji. Będzie wymagała zgody rządu polskiego, ale naszą intencją jest ochrona. Po rozmowach z różnymi przywódcami mam kolejne powody, aby sądzić, że zamiary ze strony tych, którzy te wojny hybrydowe Polsce wypowiedzieli, były poważne - wyjaśnił Tusk.

Na poprzedniej liście, zaktualizowanej w ramach rozporządzenia z 29 grudnia 2023 r., widnieje 17 spółek, m.in KGHM, Orlen, Tauron, Orange, Polkomtel, Unimot i Grupa Azoty. Część z nich znajduje się się pod nadzorem ministra właściwego ds. aktywów państwowych, a część to firmy prywatne. Na liście od lat jest też m.in. Emitel, czyli operator infrastruktury radiowo-telewizyjnej, który już po wpisaniu na listę zmienił właściciela. Wpisana była też na nią spółka PKP Energetyka w okresie, gdy należała do funduszu CVC (później, pod koniec rządów PiS, odkupiła ją PGE).

Ustawa z 2015 r. nakłada wymóg uprzedniego zawiadomienia prezesa UOKiK o zamiarze dokonania przez podmiot spoza EOG i OECD inwestycji skutkującej m.in. nabyciem lub osiągnięciem znaczącego uczestnictwa (20 lub 40 proc. udziału w głosach, kapitale lub zyskach) w spółce objętej ochroną.

Solorz: Polsat nie jest na sprzedaż

Plany rządu dotyczące listy skomentował w poniedziałkowym oświadczeniu główny udziałowiec Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat Zygmunt Solorz.

Biznesmen podkreślił, że Telewizja Polsat nie jest na sprzedaż.Zaznaczył przy tym, że zapowiedź Donalda Tusk „zbiega się z niespotykaną presją na reputację spółki".

„Pomimo faktu, że Telewizja Polsat nie była i nie jest na sprzedaż, zapowiedź Premiera RP zbiega się z niespotykaną presją na reputację spółki, która w mojej ocenie może mieć na celu wymuszenie zmiany osób zarządzających grupą, a w średnim terminie wyprzedaż jej aktywów" - stwierdził.

„Jako grupa działająca w branżach regulowanych jesteśmy otwarci na pełną współpracę dla stabilizacji rynku medialnego, telekomunikacyjnego i energetycznego w Polsce" - podsumował Zygmunt Solorz.