Nowy członek władz EBC krytykuje działania stymulacyjne

opublikowano: 13-09-2019, 13:20

Robert Holzmann, nowy szef banku centralnego Austrii, który dołączył do Rady Prezesów EBC uważa, że ogłoszone w czwartek luzowanie polityki monetarnej może okazać się błędem.

- W miarę zmiany sytuacji mogą się zmienić także „forward guidance” jak i polityka. Może nie jutro, ani nie pojutrze, ale nie oczekiwałbym braku zmian przez następne dekady – powiedział Holzmann.

Robert Holzmann
Zobacz więcej

Robert Holzmann fot. Bloomberg

Zwrócił uwagę, że Christine Lagarde, która wkrótce zastąpi Mario Draghiego na stanowisku szefa Europejskiego Banku Centralnego, „nie jest słabą osobą, która dałaby się uwięzić w ten, czy inny sposób”.

Holzmann, który niedawno zastąpił na stanowisku szefa Banku Austrii Ewalda Nowotnego, w tym tygodniu po raz pierwszy uczestniczył w posiedzeniu Rady Prezesów EBC. Określił czwartkową dyskusję jako „bardzo intensywną, ale także bardzo konstruktywną”.

Zapytany, czy ogłoszone luzowanie jest jego zdaniem błędem powiedział, że „ten pomysł przekraczał pojęcie niektórych ludzi” w Radzie Prezesów EBC.

- Zdecydowanie przekroczył moje pojęcie – stwierdził. – Mam nadzieję, że to nie koniec sprawy. Mam nadzieję, że jest przestrzeń do dyskusji w przyszłości – dodał.

Holzmann nie jest jedynym krytykiem ostatniej decyzji EBC luzującej politykę monetarną w celu stymulowania wzrostu gospodarczego eurolandu. Szef banku centralnego Holandii, Klaas Knot wydał w piątek oświadczenie, w którym nazwał ogłoszone działania nieproporcjonalnymi w stosunku do warunków gospodarczych. Podkreślił, że „są powody, aby wątpić w ich skuteczność”. Wskazał na oznaki rosnącego braku aktywów o niskim ryzyku, a także podejmowania nadmiernego ryzyka na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

W czwartek EBC zdecydował o wznowieniu zakupów aktywów za 20 mld EUR miesięcznie na rynku w ramach ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Postanowił także obniżyć stopę depozytową o 10 pkt. bazowych do minus 0,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu