NWZ PZU odwołało Kaczmarka z rady nadzorczej, powołało Lewandowską i Śnitko

PAP
opublikowano: 13-04-2017, 06:09
aktualizacja: 13-04-2017, 06:09

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA odwołało w środę z rady nadzorczej spółki Pawła Kaczmarka, a powołało do niej Roberta Śnitko i Katarzynę Lewandowską. NWZ PZU ogłosiło przerwę do czwartku do godz. 14.

Zobacz także

NWZ PZU obradowało w środę 12 godzin. Swoje posiedzenie rozpoczęło o godz. 11., potem w jego trakcie ogłaszało serię przerw, by późnym wieczorem odwołać z rady nadzorczej spółki Pawła Kaczmarka oraz powołać do niej dwóch członków: Roberta Śnitko oraz Katarzynę Lewandowską.

Wszystkie trzy zmiany personalne zgłosił przedstawiciel Skarbu Państwa. Jak dodał, kandydatury do rady nadzorczej uzyskały pozytywną opinię Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

Jak przekazał przedstawiciel Skarbu Państwa, Robert Śnitko jest doktorem nauk ekonomicznych, wykładowcą naukowym. To absolwent m.in. London School of Economics and Political Science. Zdobył doświadczenie w organizacjach pozarządowych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Katarzyna Lewandowska, ekonomistka, obecnie pracownik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w nadzorze właścicielskim, które zdobyła głównie w Ministerstwie Skarbu Państwa.

NWZ PZU w swoim środowym porządku obrad miało punkt dotyczący zmian w RN PZU. Po dokonaniu zmian personalnych w radzie nadzorczej, ale obradując wciąż w punkcie dotyczącym zmian w składzie rady nadzorczej spółki, przedstawiciel Skarbu Państwa zgłosił wniosek o przerwę w obradach do godziny 14. w czwartek. Wniosek uzyskał akceptację.

W trakcie obrad NWZ PZU, zarząd spółki w komunikatach poinformował, że minister rozwoju i finansów odwołał Jerzego Paluchniaka z rady nadzorczej PZU, powołał do rady Anetę Fałek, a Łukasz Świerżewski złożył rezygnację z funkcji członka rady nadzorczej PZU.

Po środowych zmianach, w skład RN PZU wchodzą: przewodniczący Paweł Górecki, sekretarz Alojzy Nowak, a także Bogusław Banaszak, Marcin Chludziński – oddelegowany do czasowego wykonywania funkcji prezesa PZU, Agata Górnicka, Maciej Zaborowski oraz powołani w środę: Aneta Fałek, Robert Śnitko oraz Katarzyna Lewandowska.

Oprócz zmian personalnych w RN PZU, w trakcie obrad Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PZU podjęło decyzję w sprawie emisji obligacji podporządkowanych na rynku krajowym lub międzynarodowym o łącznej wartości do 3 mld zł.

PZU podało wcześniej, że podpisało z bankami Pekao, BZ WBK, ING BSK, mBankiem oraz PKO BP umowę w celu przeprowadzenia przez te banki badania rynku i popytu na obligacje w zakresie emisji na rynku krajowym.

Tomasz Kulik, członek zarządu PZU, informował w połowie marca, że emisja ta ma na celu złagodzenie spadku wskaźnika wypłacalności PZU po transakcji zakupu Pekao SA i może nastąpić na przełomie II i III kwartału, kiedy planowane jest zamknięcie transakcji przejęcia banku.

Po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa PZU trafiło pod nadzór ministra rozwoju i finansów. Skarb Państwa ma w PZU ok. 34 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu