Obawy o 2019 r. uwzględnione w cenach akcji

Tegoroczne pogorszenie koniunktury na giełdzie nowojorskiej pozwoliło uwzględnić w cenach słabe perspektywy gospodarcze na 2019 r., uważa Isaac Poole z firmy inwestycyjnej Oreana Financial Services.

Isaac Poole, główny zarządzający Oreana Financial Services
Zobacz więcej

Isaac Poole, główny zarządzający Oreana Financial Services Bloomberg

Od początku roku indeks giełdy nowojorskiej zaliczył dwie korekty o głębokości co najmniej 10 proc. i znajduje się w okolicach pułapów, na których rozpoczynał rok. Jednocześnie sięgające co najmniej kilkanaście proc. zniżki notuje większość pozostałych rynków akcji, zarówno wschodzących, jak i rozwiniętych. Zdaniem Isaaca Poole’a, głównego zarządzającego Oreana Financial Services, taki okres dekoniunktury pozwolił uwzględnić w cenach wiele złych wiadomości.

- Doszliśmy do momentu, kiedy inwestorzy uwzględnili w cenach aktywów dość niekorzystne perspektywy na 2019 r., związane z niepewnością co do handlu oraz z wynikającą z niej niepewnością co do koniunktury gospodarczej – ocenia specjalista, który we wtorek był gościem telewizji Bloomberg.

Według niego rynki wątpią w możliwość dojścia na kończącym się w sobotę szczycie grupy G20 do porozumienia rozwiązującego problem napięć handlowych. Jednocześnie inwestorzy oswajają się z myślą, że warunki handlu międzynarodowego przez wiele lat nie poprawią się do stanu sprzed pojawienia się napięć między USA a Chinami. Choć amerykański wzrost gospodarczy osiągnął już szczyt i będzie zniżkował w kierunku 3 proc., to nadal jest to wynik powyżej potencjału, a to oznacza, że środowisko korzystne dla inwestorów z giełdy nowojorskiej utrzyma się, zapowiada również Isaac Poole. Ostatnia przecena ropy i umocnienie dolara powinny złagodzić presję inflacyjną, a to oddala groźbę słabszych od oczekiwań wyników spółek zza oceanu, argumentuje specjalista.

- Historycznie w miarę zbliżania się końca cyklu koniunkturalnego amerykańskie akcje zaskakiwały raczej na plus. Dlatego sądzę, że po ostatniej korekcie jest pole do zwyżek indeksów, choć o kontynuację lepszego zachowania na tle innych rynków akcji może być już ciężko – zapowiada ekspert Oreana Financial Services.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy