Obligacje USA tanieją, tym razem przez Chiny

opublikowano: 10-01-2018, 13:43
aktualizacja: 10-01-2018, 13:44

Rentowność obligacji 10-letnich USA nadal rośnie. W środę zaszkodziły im doniesienia z Chin.

Rentowność obligacji 10-letnich USA wzrosła o 3,1 pkt. bazowego do 2,59 proc., a obligacji 30-letnich o 4,3 pkt. do 2,94 proc. Rentowność „dwulatek” nie zmieniła się i wynosi 1,97 proc.

Rentowności obligacji USA zaczęły wyraźnie rosnąć we wtorek po doniesieniach o ograniczeniu zakupów papierów dłużnych przez Bank Japonii, co ożywiło spekulacje o możliwości zakończenia przez niego ultra luźnej polityki pieniężnej. W reakcji rentowność amerykańskich „dziesięciolatek” wzrosła do 2,5 proc., najwyższej wartości od marca.

W środę kolejnym „ciosem” dla rynku amerykańskich obligacji były doniesienia Bloomberga, że Chiny rozważają wstrzymanie lub zmniejszenie zakupów papierów dłużnych USA. Anonimowi informatorzy agencji powiedzieli, że Chiny uznały obligacje USA za mniej atrakcyjne, a napięcia w relacjach handlowych między krajami mogą być dobrym pretekstem do wstrzymania finansowania USA.

- Jeśli te doniesienia okażą się prawdziwe i Chiny przestaną uważać obligacje USA za atrakcyjną opcję, reperkusje mogą być znaczące bo ten kraj jest jednym z największych posiadaczy długu USA. Znacząca zmiana polityki może spowodować dużą presję na wzrost rentowności długu USA, czego realnym rezultatem będzie zacieśnienie monetarne w tym kraju – skomentował Craig Erlam, analityk Oanda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane