Ociepa: MPiT chce udzielać pomocy publicznej firmom w trudnej sytuacji

  • PAP
opublikowano: 28-10-2018, 08:30

Resort przedsiębiorczości i technologii pracuje nad rozwiązaniem mającym pomóc w utrzymaniu się na rynku przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Chodzi przede wszystkim o wsparcie finansowe, udzielane w ramach pomocy publicznej - powiedział PAP wiceszef resortu Marcin Ociepa.

"Nazywamy to Polityką Nowej Szansy. Projekt przepisów w tej sprawie uzgadniany obecnie w MPiT, jeszcze w tym roku zostanie przedstawiony do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych" - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii, nadzorujący prace nad projektem ustawy w tej sprawie.

Przygotowywany przez MPiT projekt ustawy o pomocy publicznej na ratowanie lub restrukturyzację przedsiębiorstw przewiduje wsparcie, głównie w postaci pożyczek lub zwiększenia wartości kapitału zakładowego, w zamian za udziały lub akcje, miałby przyznawać minister właściwy ds. gospodarki.

Roczna wartość pomocy publicznej z budżetu państwa, jaka może trafić do firm, to maksymalnie 153 mln zł. Z tej kwoty 100 mln zł mogłoby być przeznaczone na wsparcie finansowe, a 53 mln zł na restrukturyzację należności publicznoprawnych (np. rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności podatków).

"Projekt nowych przepisów wymaga uzgodnień z Komisją Europejską. Chodzi o to, żeby nasze państwo nie było posądzone o udzielanie niedozwolonej pomocy publicznej" - powiedział Ociepa. Dodał, że liczy, iż projekt wejdzie w życie do końca 2019 roku.

"Nie chcemy ingerować w wolny rynek. Ale są takie firmy, które według naszej diagnozy w przeszłości nie musiały upaść, a mimo to zbankrutowały. Gdyby miały wsparcie przetrzymałyby pół roku, rok i się odbiły" - zaznaczył. Według niego wsparcie ze strony państwa na różnych poziomach: czy to organizacyjnym, czy mentorskim, czy instrumentami finansowymi może sprawić, że firma utrzyma się na rynku i będzie się dalej rozwijać.

"Mamy świadomość, że takie wsparcie będzie wpływało także na lokalne społeczności" - podkreślił Ociepa. Dodał, że nie jest to tylko kwestia właściciela jednego przedsiębiorstwa, ale tego, czy firma utrzyma się na rynku w danym ośrodku, a tym samym "utrzyma miejsca pracy, czy przyczyni się do wzrostu gospodarczego na danym obszarze".

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii realizuje rządowy program Polityka Nowej Szansy, który zakończy się w 2020 roku. Jego najważniejsze elementy to Early Warning Europe (EWE), projekt ustawy o pomocy publicznej na ratowanie lub restrukturyzację przedsiębiorstw oraz projekt systemu wsparcia ponownego podejmowania działalności gospodarczej.

Resort w porozumieniu z PARP i Fundacją Firmy Rodzinne prowadzi, w ramach polskiej edycji programu Early Warning Europe, "działania o charakterze szkoleniowo-doradczym dla przedsiębiorców, którzy już borykają się z kryzysem lub stoją o krok od niego, zgodnie z założeniem, że prewencja jest tańsza i może być bardziej skuteczna niż leczenie" - przekonuje MPiT.

"Powstała sieć konsultantów diagnozujących sytuację firmy w momencie zgłoszenia się przedsiębiorcy, sieć mentorów, którzy pro bono udzielają przedsiębiorcom wsparcia doradczego i informacyjnego z zakresu prowadzenia firmy w sytuacjach trudnych czy zarządzania zmianą oraz sieć doradców restrukturyzacyjnych, którzy po preferencyjnych cenach udzielają porad w zakresie możliwości przeprowadzenia restrukturyzacji zgodnie z przepisami prawa restrukturyzacyjnego i z udziałem innych instrumentów przeznaczonych dla przedsiębiorców w kryzysie, np. pomocy publicznej" - poinformowało PAP biuro prasowe resortu.

Jak dodano, MPiT prowadzi też prace nad przygotowaniem systemu wsparcia dla osób ponownie podejmujących działalność gospodarczą (tzw. restart). "Planuje się wykorzystanie schematu działania podobnego do wykorzystanego w programie EWE, jak również pobudzenie regionów do podejmowania działań w tym obszarze kierunkowym" - wyjaśnił resort. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane