Czytasz dzięki

Odszkodowania za straty wynikające z obostrzeń

  • DI
opublikowano: 19-11-2020, 17:25

Premier, ogłaszając nowe obostrzenia, zapowiedział, że być może konieczne będzie wprowadzenie lockdownu.

Michał SKRZYPEK, Senior Associate, Kancelaria Ożóg Tomczykowski

Wcześniej ustanowiono ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej w branży fitness, gastronomicznej, eventowej i hotelarskiej. Coraz głośniej przedstawiciele branż dotkniętych obostrzeniami podnoszą argument bezprawności działań rządu.

Michał SKRZYPEK, Senior Associate, Kancelaria Ożóg Tomczykowski

Obostrzenia wprowadzono rozporządzeniem w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wydano je na podstawie ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ustawa ta zezwala zaś tylko na „czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności”. Wyłączono możliwość zakazania prowadzenia biznesu. Tym sam zakazy na tej podstawie są przekroczeniem delegacji ustawowej i bezprawiem legislacyjnym.

Bezprawie legislacyjne otwiera drogę do dochodzenia odszkodowań za szkodę wywołaną zakazem. Rząd nie zdecydował się na wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. To zaś określałoby sytuację przedsiębiorcy w sposób pewny i gwarantowało uzyskanie odszkodowania. Przedsiębiorców pozostawiono samych sobie. O odszkodowanie muszą walczyć przed sądami.

Odpowiedzialność państwa za niezgodny z prawem akt normatywny reguluje art. 417[1] par. 1 K.c. Odszkodowanie należne jest wtedy, gdy niezgodność z prawem zostanie stwierdzona we właściwym postępowaniu. W polskim systemie prawnym takie orzeczenie wydać może tylko Trybunał Konstytucyjny (TK). Obecnie można mieć wątpliwości, czy TK odważyłby się na wyrok akcentujący bezprawność działań rządu i powodujący odpowiedzialność państwa.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Przedsiębiorcy pozostaje zatem złożenie powództwa o zapłatę odszkodowania za niewprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Tylko przepisy dotyczące tego stanu dopuszczają zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Przewidują jednak obowiązek zapłaty odszkodowania. Oparcie zakazów o regulację stanu epidemii jest zatem bezprawne.

Niestety, prawo nie gwarantuje pełnej rekompensaty za zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w czasie stanu nadzwyczajnego. Jest ona ograniczona do straty majątkowej. Można domagać się zapłaty wartości tego, co w chwili wprowadzenia zakazu już należało do majątku i wskutek zakazu zostało utracone (np. zepsuty towar, powstanie obowiązku zapłaty kary umownej). Przepisy nie pozwalają jednak na odzyskanie tego, czego na skutek wprowadzenia zakazu nie udało się pozyskać. Nie przewidziano bowiem po stronie państwa obowiązku zwrotu korzyści utraconych w wyniku zakazu.

Przedsiębiorcy powinni upominać się o należne im pieniądze poprzez składanie powództw o odszkodowanie. Tylko tak będzie możliwe uzyskanie częściowej kompensacji skutków restrykcji. Naruszenie przepisów przez rząd jest oczywiste. Proces sądowy dotyczący takiej sprawy nie powinien być długotrwały. Przedsiębiorca winien wykazać wysokość strat doznanych w związku z zakazem. To powinno wystarczyć do uzyskania odszkodowania. Warto pamiętać, że działania rządu naruszają też regulacje Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (tj. prawo do poszanowania mienia). W konsekwencji będzie możliwe zwrócenie się do Trybunału w Strasbourgu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał SKRZYPEK, Senior Associate, Kancelaria Ożóg Tomczykowski

Polecane