OF: Dziś ceny domów w USA i nastroje Amerykanów

Łukasz Wróbel, Emil Szweda
25-11-2008, 10:35

Zgodnie z pierwszymi szacunkami, PKB w  Niemczech spadł w III kwartale o 0,3 proc. k/k i tym samym niemiecka gospodarka znalazła się w recesji. Dziś czekamy na potwierdzenie PKB w Stanach.

Z tą różnicą, że większość ekonomistów oczekuje gorszego od pierwotnego odczytu dynamiki PKB i spodziewa się, że w III kwartale wzrost gospodarczy spadł o 0,5 proc. (a nie o 0,3 proc. jak szacowano wstępnie). Także dziś poznamy dane dotyczące cen domów w największych dwudziestu miastach USA - indeks S&P Case Shiller ma pokazać - wedle oczekiwań - spadek cen o 16,9 proc. w skali roku. Nic więc dziwnego, że ekonomiści spodziewają się także słabych nastrojów Amerykanów mierzony przez Conference Board. Indeks ma przyjąć wartość 38 pkt - tyle samo co przed miesiącem. Tymczasem średnia z poprzedniego roku to 103,4.


SYTUACJA NA GPW
Jeśli zdarzają się silne ruchy wzrostowe głównych indeksów - to tylko w bessie. Tylko po znacznej przecenie akcji można doprowadzić do silnego wzrostu indeksów przy relatywnie niskich obrotach bez obawy nadziania się na kontrę podaży. Taką sesję mieliśmy wczoraj, indeksy rosły jakby pompowane, głównie za sprawą świetnej atmosfery na świecie. Wystarczyło, że USA uratowały CitiGroup przed bankructwem, a optyka inwestorów zmieniła się o 180 stopni. Niskie obroty w tej sytuacji są naturalne - niewielu wierzy, w możliwą poprawę, ale akcji w portfelu też ma niewielu inwestorów. Rynek robi się więc wąski. Ciekawe, że jednocześnie rośnie liczba otwartych pozycji. Część zarządzających wybiera drogę na skróty. Zamiast kupować akcje, wolą kontrakty na cały indeks, bo tu nie ma ryzyka np. przeważenia Lotosu w niekorzystnym dniu.
Podrożały akcje 211 spółek, potaniały 85.


GIEŁDY ZAGRANICZNE
Dziesięcioprocentowe wzrosty w Europie, ponad sześcioprocentowe w USA i pięcioprocentowe w Azji to jak donoszą agencje reakcja na udzielenie pożyczki i poręczenia rządowego dla Citigroup. Kolejny gigant okazał się zbyt wielki by upaść, ale dla logicznie wnioskującego inwestora ten argument wydawać się może wręcz absurdalny, bo w praktyce straty wynikające z tzw. toksycznych aktywów przeniesione zostaną dzięki udzielonym gwarancjom państwowym na portfele zwykłych obywateli. Sam fakt, że Citigroup według prezesa jeszcze w ubiegłym tygodniu było w stabilnej sytuacji finansowej, stawia wiarygodność zarządzających bankiem na równi z władzami Bear Stearns, AIG czy Lehman Brothers, którzy w podobny sposób łapali się brzytwy. W dłuższym terminie ważniejsze okażą się nowe pomysły banków na zarabianie pieniędzy, bo gospodarstwa przestają brać kredyty.


OBSERWUJ AKCJE
Asseco Poland - w poniedziałek akcje spółki informatycznej podrożały o 5,5 proc., co nie jest porażającym wynikiem w świetle ponad dziesięcioprocentowych wzrostów w co drugiej spółki z indeksu WIG20. Kurs akcji zatrzymał się dokładnie na wysokości dwudziestodniowej średniej kroczącej, która od września zwrócona jest w dół wskazując na trend spadkowy. Ponadto tuż powyżej 46,5 PLN znajduje się linia oporu poprowadzona od wierzchołka z października, co podnosi wymagania wobec byków. Wskaźnik MACD nie dał jeszcze sygnału sprzedaży, lecz bardziej przezorni inwestorzy mogą ustawić obronne zlecenia sprzedaży w okolicy 42,8 PLN, gdzie leży dołek z 27 października.


POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Armatura Kraków - spółka skorygowała roczną prognozę wyników finansowych. Przychody mają wynieść 190 mln PLN (mniej o 6 proc. od pierwotnie planowanych), a zysk netto 36,2 mln PLN (wzrost o 389 proc.). Taki zysk jest możliwy do osiągnięcia za sprawą umowy sprzedaży nieruchomości należących do spółki.
ABM Solid - konsorcjum z udziałem spółki wygrało kontrakt na budowę hali sportowo-widowiskowej w Bochni. Wartość umowy to 11,4 mln PLN netto, a termin realizacji 31 marca 2010.
City Interactive - spółka podpisała z Nintendo umowę licencyjną. Na jej bazie może produkować gry na konsolę Nintendo Wii przez dwa lata.
Sfinks - rada nadzorcza odwołała prezesa zarządu i wiceprezesa spółki. W ich miejsce mianowano nowy zarząd - trzy osoby, pełniące obecnie funkcje zarządcze w AmRest. Nowi członkowie zarządu Sfinksa nie będą pobierać wynagrodzenia za swoją pracę.


PROGNOZA GIEŁDOWA
Po tym jak w USA rajd listopadowy był kontynuowany, pozostałe rynki mają jak się wydaje ograniczony wybór działania. W Azji zwyżka nie była już tak silna, ale obeszło się bez korekty spadkowej.
W Europie sprawa jest o tyle trudniejsza, że niektóre indeksy rosły nawet o ponad 10 proc. (w Paryżu czy Amsterdamie), więc ryzyko nadziania się na kontrę jest coraz większe. Z drugiej strony, to właśnie oczekiwanie na korektę nie pozwoli indeksom spaść, bo właśnie zaczęły swoją wspinaczkę po ścianie strachu. Korekta będzie więc płytka, a wzrost powinien być kontynuowany, jeśli nie po południu, to na kolejnych sesjach.


WALUTY
Wczoraj inwestorzy dowiedzieli się, że Henry'ego Paulsona na stanowisku sekretarza skarbu zastąpi Timothy Geithner wskazany przez Baracka Obamę do nadzorowania dalszych kroków administracji w walce z kryzysem. Tymczasem obecne władze przygotowują już kolejny program stymulujący, który ma być skierowany w większym stopniu do konsumentów korzystających z kart kredytowych czy pożyczek studenckich. Dolar nie umocnił się po tej wiadomości - kurs EUR/USD kształtował się we wtorek rano w okolicy 1,28 USD. Złoty nieznacznie pogłębiał straty do euro, dolara i franka szwajcarskiego, ponieważ część obserwatorów rynku spodziewa się, że RPP może rozpocząć serię obniżek stóp procentowych szybciej niż na początku przyszłego roku.


SUROWCE
Pomimo ogłoszenia w poniedziałek nowego programu pomocowego dla gospodarki Chiny mogą według Banku Światowego rozwijać się w przyszłym roku w najwolniejszym tempie od 1990 r. (ok. 7 proc.). To kolejny objaw globalnego hamowania najważniejszych potęg - Japonia i większość państw Unii Europejskiej wkroczyły już w fazę recesji, a wkrótce do tego grona dołączą USA choć formalnie nie spełniają jeszcze książkowej definicji. Ropa naftowa taniała rano o ok. 2 proc. do poziomu 53,3 USD za baryłkę. Na rynku metali spółka BHP Billiton z powodu trudnej sytuacji na rynkach finansowych i restrykcyjnych wymogów UE zrezygnowała z przejęcia Rio Tinto. Światowa nadwyżka miedzi w ciągu ośmiu miesięcy zwiększyła się trzykrotnie, a od początku roku zapasy metalu przy londyńskiej giełdzie wzrosły o 44 proc.


KOMENTARZ PRZYGOTOWALI: Łukasz Wróbel (giełdy zagraniczne, obserwuj akcje, surowce, waluty) i Emil Szweda (wydarzenie dnia, sytuacja na GPW, prognoza giełdowa poinformowali przed sesją) z Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, Emil Szweda

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / OF: Dziś ceny domów w USA i nastroje Amerykanów