OncoArendi chce 66 mln zł

opublikowano: 16-03-2018, 11:31
aktualizacja: 16-03-2018, 11:32

Biotechnologiczna spółka, której akcjonariuszem jest Michał Sołowow, rusza z ofertą publiczną. Potrzebuje pieniędzy na badania i rozwój leków.

Michał Sołowow
Zobacz więcej

Michał Sołowow Marek Wiśniewski, Tomasz Gotfryd

Grono biotechnologów na warszawskiej giełdzie znowu się powiększy. W grudniu na parkiecie zadebiutowało NanoGroup, a teraz szykuje się do tego OncoArendi Therapeutics, pracujące nad znalezieniem nowych leków onkologicznych oraz takich, które mogą być wykorzystane w leczeniu chorób o podłożu zapalnym.

Spółka do tej pory pozyskała na realizację projektów badawczych 170 mln zł, z czego 135 mln zł pochodziło z krajowych, unijnych i amerykańskich grantów, a reszta od prywatnych inwestorów, w tym od Michała Sołowowa, który zainwestował w nią za pośrednictwem funduszu Ipopema 112 FIZAN i jest obecnie największym akcjonariuszem spółki.

Od inwestorów giełdowych OncoArendi chce pozyskać od 53 do 66 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone głównie na finansowanie wkładów własnych przy realizowanych już projektach badawczo-rozwojowych, a także na nowe badania.

- Kilka lat temu podjęliśmy się trudnego zadania zbudowania od podstaw firmy biotechnologicznej, wiedząc, że wymierne efekty naszej pracy ujrzymy dopiero po jakimś czasie, a ich osiągnięcie będzie wymagało dużo wysiłku. Nasz pierwszy sukces to wprowadzenie innowacyjnego leku do pierwszej fazy badań klinicznych, co udało się wcześniej tylko dwóm innym krajowym firmom biotechnologicznym w historii polskiej farmacji. Nasze badania nad nowymi lekami dają szansę pacjentom na skuteczną i bezpieczną terapię wielu nieuleczalnych chorób, takich jak włóknienie płuc, sarkoidoza i nowotwory - mówi Marcin Szumowski, prezes OncoArendi.

Inwestorzy indywidualni będą mogli składać zapisy od poniedziałku 19 marca do 27 marca. Dzień później spółka ma ustalić ostateczną cenę akcji oferowanych i wielkość emisji, a potem będzie przyjmować zapisy inwestorów instytucjonalnych. Do przydziału akcji dojdzie 4 kwietnia, a dwa tygodnie później ma nastąpić debiut na głównym rynku. Oferującym i prowadzącym księgę popytu jest Trigon DM.

Jeśli w ofercie przydzielone zostaną wszystkie akcje nowej emisji, do nowych inwestorów trafi 14,6 proc. kapitału. Większość starych inwestorów zobowiązała się do niesprzedawania walorów na giełdzie przez rok.

Michał Sołowow ma obecnie 35,4 proc. akcji i trochę mniej głosów na walnym. W wypadku sukcesu oferty jej udział spadnie do 34 proc. kapitału i 30,2 proc. głosów. Drugim największym akcjonariuszem jest prezes Marcin Szumowski, który ma 10,2 proc. kapitału. Pakiety przekraczające 5 proc. ma jeszcze pięciu inwestorów: trzech założycieli spółki (Adam Gołębiewski, Jakub Gołąb, Stanisław Pikul), a także Piotr Jeleński i fundusz New Europe Ventures.

Więcej w poniedziałek w „Pulsie Biznesu”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu