OPEC rozważa zwiększenie produkcji ropy

opublikowano: 19-06-2018, 12:07
aktualizacja: 19-06-2018, 12:08

Globalny popyt na ropę naftową będzie dalej mocny w drugim półroczu 2018 r., przewiduje techniczny panel OPEC, sugerując jednocześnie, że może absorbować zwiększoną produkcję, informuje Reuters.

Szczyt państw członkowskich OPEC zaplanowany jest na piątek. Wówczas ma zapaść decyzja odnośnie wielkości wydobycia. Za zwiększeniem produkcji przemawiają między innymi apele największych konsumentów surowca, takich jak Stany Zjednoczone i Chiny, którzy domagają się schłodzenia cen ropy i wsparcia globalnej gospodarki.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

ARC

Arabia Saudyjska, która de facto stoi na czele OPEC, oraz nie będąca członkiem kartelu Rosa zaproponowały stopniowe zwiększanie produkcji, podczas gdy inni członkowie OPEC – Iran, Irak, Wenezuela i Algieria są przeciwne takiemu krokowi.

Trzy źródła z OPEC, do których dotarła agencja Reuters, poinformowały, że w poniedziałek spotkał się panel techniczny organizacji w celu przeprowadzenia rewizji prognozy rynkowej, która ma być przedstawiona w piątek ministrom krajom członkowskim.

- Jeśli OPEC i sojusznicy organizacji utrzymają produkcję na majowym poziomie, wówczas w ciągu sześciu miesięcy na rynku może pojawić się deficyt – powiedziało jedno z cytowanych przez agencję źródeł.

Inna osoba dodała, że „prognoza rynkowa dla drugiej połowy roku jest mocna”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu