OPEC spodziewa się najniższego popytu na ropę od 30 lat

opublikowano: 16-04-2020, 15:47

OPEC zmniejszył w czwartek prognozę popytu na ropę w 2020 roku o 6,9 mln baryłek dziennie. Powodem jest paraliż gospodarczy spowodowany przez pandemię.

OPEC oczekuje obecnie, że w tym roku popyt będzie spadał o 6,8 mln baryłek dziennie. To odzwierciedla jego redukcję o 12 mln baryłek dziennie w obecnym kwartale, głównie z powodu spadku popytu aż o 20 mln baryłek dziennie w kwietniu. OPEC oczekuje, że popyt na jego ropę będzie wynosił trochę poniżej 20 mln baryłek dziennie w drugim kwartale. Tak niski nie był od 1989 roku.

- Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, a także wielką niepewność dotyczącą przyszłości, ryzyko pogorszenia pozostaje znaczące, co sugeruje możliwość kolejnej zmiany prognozy, szczególnie dla drugiego kwartału, jeśli nowe dane i dalsze wydarzenia wymuszą rewizję – poinformował OPEC.

Ropa WTI, której cena spadła w środę najniżej od 18 lat, drożeje w czwartek o 1,9 proc. do 20,25 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch, Bloomberg

Polecane