Operatorzy lotniska pod Stambułem porzucają plany sprzedaży udziałów

opublikowano: 30-09-2019, 19:28

Według źródeł agencji Bloomberg, właściciele koncesji na obsługę nowego lotniska w Stambule o wartości 11 miliardów dolarów porzucili plan potencjalnej sprzedaży udziałów w przedsięwzięciu. Eksperci twierdzą, że jest zbyt wcześnie by szukać ewentualnych zainteresowanych, gdyż megalotnisko działa dopiero od kwietnia.

Wraz z porzuceniem planu sprzedaży wypowiedziana została również umowa z firmą Lazard na przeprowadzenie wyceny lotniska i prowadzenie rozmów z potencjalnymi nabywcami

Terminal 3 na nowym lotnisku pod Stambułem, którego operatorem jest IGA Havalimani Isletmesi.
fot. Bloomberg

Pięć tureckich gigantów budowlanych Cengiz Insaat, Limak Holding, Mapa Insaat, Kalyon Insaat i Kolin Insaat - zdobyło prawo do budowy i obsługi lotniska i każdy z nich otrzymał równe udziały w przedsięwzięciu. Obecnie jednak Kalyon Insaat jest właścicielem 35 proc., a Cengiz Insaat 25 proc. po tym, jak Kolin Insaat sprzedał 20 proc. udziałów na początku tego roku. Limak i Mapa zachowują po 20 proc. udziałów.

Jest zbyt wcześnie, aby sprzedawać udziały w konsorcjum IGA Havalimani Isletmeleri, ponieważ lotnisko zaczęło działać dopiero w kwietniu – twierdzi jedno z agencyjnych źródeł.

Zmiana strategii podyktowana jest obawami, że partnerzy nie będą w stanie przyciągnąć kupujących z powodu kosztu 25-letniej umowy najmu, który ma wynieść 22,1 mld EUR (24,1 mld USD). IGA ma największe obciążenie zadłużeniem korporacyjnym w Turcji po pożyczeniu około 5,7 mld EUR na lotnisko, które jest oddalone o ponad 30 km od Stambułu na wybrzeżu Morza Czarnego i obejmuje obszar większy niż Manhattan.

Nowe lotnisko, z którego korzysta linia Turkish Airlines jako nowy węzeł komunikacyjny, zaprojektowane zostało tak, by być w stanie obsłużyć nawet 200 milionów pasażerów, kiedy wszystkie sześć pasów startowych będzie czynnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane