OPIS1-Komisja wzywa kraje UE i kandydatów do porozumienia

Globe Trade Centre Spółka Akcyjna
04-12-2002, 20:12

(Depesza uzupełniona o dodatkowe komentarze)

BRUKSELA (Reuters) - Komisja Europejska wezwała w środę kraje Unii Europejskiej do wykazania się hojnością, a do kandydatów zaapelowała o realizm, ponieważ na tydzień przed szczytem w Kopenhadze między obiema stronami nadal występują znaczne rozbieżności w wielu kwestiach dotyczących poszerzenia.

"Zbyt wiele punktów pozostaje nadal bez odpowiedzi, a zostało nam już tylko kilka dni. Zaczynami stąpać po cienkim lodzie" - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej, Romano Prodi podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim.

Prodi i Komisarz ds. Poszerzenia, Guenter Verheugen stwierdzili, że propozycje finansowe przedstawione ostatnio przez Danię mogą być podstawą porozumienia członków UE i państw kandydackich.

Verheugen stwierdził, że oferta duńska zakłada znacznie niższe wydatki na poszerzenie UE o 10 nowych państw w 2004 roku niż jak zakładano w 1999 w Berlinie będzie kosztować przyjęcie nowych sześciu państw członkowskich.

"Propozycje przedstawione za przewodnictwa Danii są mniejsze o dwa miliardy euro niż przewidywano w Berlinie" - powiedział Verheugen w parlamencie.

"Kraje kandydackie mają dobry argument, gdy pytają się jak to jest możliwe, że na poszerzenie nie ma nawet środków, które przewidziano w 1999 roku dla sześciu nowych państw członkowskich" - dodał Verheugem.

W 1999 roku przywódcy Unii Europejskiej zapisali w budżecie ponad 42 miliardy euro na poszerzenie w 2004-2006 roku. Poza tym, już od pierwszego dnia w UE nowi członkowie będą musieli płacić składkę, która może dać łączną sumę 42 miliardów euro.

OSTRZEŻENIE DLA KANDYDATÓW

Równocześnie Verheugen i Prodi ostrzegli 10 krajów kandydackich przed zwlekaniem aż do szczytu w Kopenhadze 12-13 grudnia, w nadziei na wywalczenie dodatkowych ustępstw. Kraje kandydackie chcą przede wszystkim większych środków na rolnictwo i limitów produkcji rolnej.

Natomiast Dania zapowiedziała, że kraje, które będą obstawać przy nierealnych żądaniach mogą nie wejść do Unii na czas.

"Jeżeli tylko dziewięć państw będzie gotowe to tylko dziewięć wejdzie" - powiedział minister ds. europejskich Danii, Bertel Haarder. Zdaniem dyplomatów ostrzeżenie to było skierowane do Polski, najtwardszego z negocjatorów.

"Ostrzegam przed taką pokusą, że oto pewien kraj kandydacki otrzyma dodatkowe kilka ton w ramach kwoty na izoglukozę lub coś podobnego, prosząc o to pana Blaira, Chiraka czy Schroedera" - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej, Jean-Christoph Filori.

"Wystarczy, że każdy z krajów kandydackich przyjedzie do Brukseli z dwoma problemami i zrobi się z tego lista 20" - dodał.

We wtorek kanclerz Niemiec, Gerhard Schroeder wyraził przekonanie, że kraje kandydackie nie porozumieją się z UE w sprawie warunków poszerzenia przed unijnym szczytem w Kopenhadze.

Jednak Komisja i przewodnicząca Unii Dania mają jeszcze nadzieję osiągnąć porozumienie z kandydatami na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w poniedziałek i wtorek w Brukseli.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Globe Trade Centre Spółka Akcyjna

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Komisja wzywa kraje UE i kandydatów do porozumienia