OPIS2-Obniżka stóp zależy od budżetu

opublikowano: 22-01-2001, 16:44

WARSZAWA (Reuters) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieniła w poniedziałek stóp procentowych, żądając od rządu sprecyzowania kształtu budżetu na 200 rok zanim redukcja zostanie dokonana.

RPP podała, że zmiana nastawienia w polityce monetarnej nie była nawet dyskutowana. Obecnie obowiązuje więc wciąż nastawienie "neutralne".

Rada podkreśliła jednak, że inflacja spada, a deficyt na rachunku obrotów bieżących zmniejsza się.

"Mimo tych pozytywnych zjawisk, które związane są przede wszystkim z restrykcyjną polityką pieniężną w 2000 roku, RPP nie dostrzegła dostatecznych przesłanek do obniżki stóp procentowych" - głosi komunikat.

"Przed podjęciem takiej decyzji Rada musi mieć wystarczającą pewność, że przywracanie równowagi gospodarczej i widoczne od sierpnia 2000 obniżanie się inflacji jest procesem trwałym, który zapewni umacnianie makroekonomicznych podstaw długofalowego rozwoju" - podano.

Rada oczekuje więc na decyzje w sprawie ostatecznego kształtu budżetu na rok 2001. Budżet jest obecnie w parlamencie i musi zostać przyjęty do połowy marca. RPP podała, że chce wiedzieć, co rząd robi w celu zbalansowania rynku żywności, kluczowego dla inflacji.

Analitycy oczekiwali, że stopy pozostaną bez zmian na poziomie 19-23 procent mimo presji na RPP wynikającej ze spadku tempa wzrostu gospodarczego i inflacji.

Członek RPP, Wiesława Ziółkowska powiedziała, że w czwartym kwartale 2000 roku wzrost PKB wyniósł 2,2 procent wobec 3,3 procent w trzecim kwartale. Ziółkowska prognozuje lekką poprawę sytuacji w początkach 2001 roku.

Ostatnia korekta budżetu zakładająca zwiększenie deficytu ekonomicznego do 1,8 procent PKB z 1,6 procent PKB spowodowała głosy krytyki ze strony RPP.

Analitycy oczekują, że stopy zostaną obniżone najwcześniej w lutym.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS2-Obniżka stóp zależy od budżetu