Opolszczyzna: 40 mln zł na projekty B+R

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 08-11-2016, 22:00

Nie tylko MSP, ale również duzi gracze z regionu będą mogli powalczyć o granty na nowatorskie projekty.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) ogłosiło konkurs na unijne wsparcie dla przedsiębiorstw, które chcą przekuwać nietuzinkowe pomysły w biznes. O dotacje będą mogły starać się od 1 do 8 grudnia w ramach działania 1.1. Regionalnego Programu Operacyjnego („Innowacje w przedsiębiorstwach). To już drugi w tym roku nabór dla innowacyjnych firm.

W pierwszym unijne granty wsparły aż 27 nowatorskich przedsięwzięć. Wśród nich m.in. projekty dotyczące opracowaniainnowacyjnych płytek betonowych, kompleksowej technologii wykorzystania odpadów z oczyszczalni ścieków do produkcji prądu, ciepła i chłodu czy też badań umożliwiających zastąpienie antybiotyków w hodowli drobiu probiotykami oraz ekstraktami ziołowymi. OCRG rozdysponowało wówczas blisko 88 mln zł. Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, początkowo miał wątpliwości, czy znajdą się chętni na realizację niełatwych projektów.

— Okazało się, że obawy były niepotrzebne. Bardzo się cieszę, że położone na stole dotacje zostały zagospodarowane przez naszych przedsiębiorców — podkreśla Andrzej Buła.

Teraz do wzięcia jest 40 mln zł. Choć o unijną kasę będziemógł powalczyć głównie mały i średni biznes, to OCRG przewidziało też wsparcie dla dużych graczy. Muszą oni jednak zadbać o rozpowszechnianie wyników B+R w regionie. Premiowane będą też przedsięwzięcia dużych przedsiębiorstw, które powstają we współpracy z MSP lub organizacjami pozarządowymi czy instytucjami badawczymi.

— Firmy mogą dostać wsparcie m.in. na budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zapleczy badawczo-rozwojowych. Ponadto dofinansowany może być proces powstawania innowacji od pomysłu do rynku lub jego wybrane elementy, np. badania naukowe i przemysłowe czy prace rozwojowe — tłumaczy Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Opolszczyzna: 40 mln zł na projekty B+R