Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA najwyższe od blisko trzech lat

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 2023-10-05 19:30

Czwarty tydzień z rzędu odnotowano wzrost stawek oprocentowania kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych. Wspięło się ono do najwyższego poziomu od grudnia 2020 r.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Według danych opracowywanych przez Freddie Mac, współpracującej z rządem agencji udzielającej kredytów hipotecznych, średnie oprocentowanie 30-letniej pożyczki o stałym oprocentowaniu wzrosło do 7,49 proc. w porównaniu z 7,31 proc. w zeszłym tygodniu.

Poziom 7 proc. został przebity w połowie sierpnia. Tak znaczący wzrost oczywiście doprowadził do ograniczenia przystępności cenowej, co doprowadziło do spadku liczby wniosków o tę formę finansowania do najniższego poziomu od 28 lat.

Benchmarkowe rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły w tym tygodniu w oczekiwaniu, że Rezerwa Federalna utrzyma stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy okres.