Optymistyczne dane o lipcowym wzroście PKB Wielkiej Brytanii

opublikowano: 10-09-2018, 12:22

Brytyjska gospodarka rosła w lipcu 2018 r. w tempie 0,3 proc. Rozwój wspierany był korzystną aurą i Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, które odbywały się w Rosji.

W okresie trzech miesięcy do lipca włącznie, PKB Wielkiej Brytanii zwiększył się o 0,6 proc. wynika z danych Urzędu Statystyk Narodowych (ONS). To najlepszy wynik od sierpnia minionego roku, wyższy od prognoz ekonomistów i zweryfikowanego w górę odczytu za II kwartał (+0,4 proc.).  

Szczególnie mocno wzrósł sektor usług, dobrze zaprezentowała się również sprzedaż detaliczna, dzięki ciepłej pogodzie i mundialowi – ocenił Robert Kent-Smith z ONS. Analityk podkreślił także odbicie w budowlance po słabym początku roku. Dynamika wzrostu sięgnęła w lipcu 3,3 proc.

Dane wydają się potwierdzać sierpniową decyzję Banku Anglii o podniesieniu stóp procentowych. Annualizowany wzrost w ostatnim okresie wyniósł 2,4 proc. znacznie powyżej tempa wzrostu, który według przedstawicieli władz monetarnych będzie napędzał inflację. 

Z kolei deficyt handlowy towarów w lipcu zmniejszył się do najniższego od pięciu miesięcy poziomu 9,97 mld GBP, wspomagany 2,8-proc. wzrostem eksportu.

W reakcji na zaprezentowane odczyty, doszło do umocnienia funta.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu