Orbis: trzy duże banki inwestycyjne

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 27-05-1999, 00:00

Orbis: trzy duże banki inwestycyjne

Wczoraj Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło finałowe negocjacje z kandydatami do przejęcia 15,2 proc. akcji Orbisu. Na krótkiej liście znalazły się ostatecznie trzy banki inwestycyjne: japoński Nomura, niemiecki Deutsche Bank i holenderski ABN Amro. O tym, który z nich ostatecznie wygra przetarg, wiadomo będzie prawdopodobnie już jutro.

Po sprzedaży 15,2 proc. akcji Orbisu w rękach Skarbu Państwa zostanie 29,7 proc. Do pozostałych 12,2 proc. mają prawo pracownicy firmy, 4,1 proc. zostało przeznaczone na cele reprywatyzacyjne, zaś 8,1 proc. na system ubezpieczeń społecznych. Prywatni inwestorzy kontrolują obecnie 30,7 proc. akcji spółki.

W obecnej ofercie MSP nie mogli brać udziału inwestorzy branżowi, czyli koncerny turystyczno-hotelarskie. Jednak i na nie przyjdzie kolej. Pod koniec tego roku MSP ma bowiem wystawić na sprzedaż blisko 30 proc. Orbisu i ta oferta będzie skierowana właśnie do inwestorów branżowych. Wiadomo też, że już teraz kandydatów nie brakuje. Za najpoważniejszego uważa się obecnie francuski Accor. TS

JAK GŁAZ: Maciej Grelowski, prezes Orbisu, konsekwentnie odmawia komentarza na temat wyboru inwestora finansowego i — w niedalekiej przyszłości — strategicznego. fot. Borys Skrzyński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orbis: trzy duże banki inwestycyjne