Orlen rusza z obligatariatem

opublikowano: 05-09-2017, 22:00

Solidny rating, duża emisja, niskie oprocentowanie i przydział preferujący ciułaczy. To cechy emisji długu paliwowego koncernu

Od 6 do 15 września będą przyjmowane zapisy na obligacje PKN Orlen. Ich dystrybucję prowadzi wyłącznie PKO Bank Polski. Koncern chce pożyczyć 200 mln zł na 4 lata. Płaci 1 pkt. proc. ponad stawkę WIBOR 6M, co obecnie przekłada się na 2,81 proc. Odsetki będą wypłacane co pół roku i w takich okresach będzie też korygowane oprocentowanie. Minimalny zapis to jedna obligacja o wartości 100 zł. PKN Orlen jest jednym z nielicznych emitentów posiadających rating, oferujących papiery dłużne inwestorom detalicznym. Pod koniec lipca 2017 r. agencja Fitch Ratings przyznała ostateczną ocenę na poziomie A (pol) dla programu publicznych emisji obligacji Orlenu skierowanych do inwestorów indywidualnych.

Wojciech Jasiński, prezes Orlenu
Wyświetl galerię [1/2]

Wojciech Jasiński, prezes Orlenu Fot. Grzegorz Kawecki

— Widzimy duże zapotrzebowanie ze strony rynku na emisje realizowane przez wiarygodnych i zaufanych emitentów. Mimo że obecnie pozyskiwanie nowego finansowania nie jest naszym priorytetem, to postanowiliśmy wykorzystać najlepsze od lat warunki rynkowe oraz nasze doświadczenie w oferowaniu papierów dłużnych i wyjść ponownie z atrakcyjną, w naszym przekonaniu, propozycją. Co istotne, tym razem promujemy przede wszystkim mniejszych inwestorów i przez nowy system przydziału chcemy zapewnić im możliwość nabycia jak największej puli obligacji — mówi Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen.

Takie rozwiązanie tuż po zatwierdzeniu prospektu PKN Orlen sugerował Jarosław Grzywiński, wówczas członek rady giełdy oddelegowany do czasowego pełnienia obowiązków jej szefa, a obecnie oczekujący na zgodę KNF na objęcie stanowiska wiceprezesa giełdy.

— Jedyne, co chcę obecnie zdradzić, to powrót obligatariatuobywatelskiego. Chcielibyśmy wspólnie ze spółkami skarbu państwa ożywić w tym zakresie warszawski parkiet, by dokument, jakim jest obligacja był kierowany do inwestorów indywidualnych — mówił Jarosław Grzywiński w kwietniu 2017 r.

Bez pośpiechu

Przyjęty przez PKN Orlen system dystrybucji oznacza w pierwszej kolejności, że nie obowiązuje zasada„kto pierwszy, ten lepszy”. Zapisy będą trwały do ostatniego zaplanowanego dnia. Jeżeli inwestorzy złożą zapisy na liczbę obligacji mniejszą lub równą emitowanej transzy, to każdy kupi tyle, ile chce. Jeśli popyt przewyższy podaż, zostanie ustalona maksymalna liczba obligacji, jaka może zostać przydzielona każdemu inwestorowi w sposób taki, by każdy kupił ich jak najwięcej. Z zastrzeżeniem jednak, że popyt powyżej tej liczby będzie redukowany, a inwestorzy zainteresowani pulą mniejszą lub równą maksymalnej liczbie obligacji przypadającej na inwestora kupią ich tyle, ile chcieli. W przypadku dużego zainteresowania najdrobniejsi inwestorzy muszą się jednak liczyć z tym, że nie dostaną żadnej obligacji.

Doświadczenia z przeszłości

PKN Orlen emitował już papiery dłużne dostępne inwestorom detalicznym w ofercie publicznej. Ostatnio w 2014 r. Pula czteroletnich papierów o wartości 200 mln zł z oprocentowaniem opartym o stawkę WIBOR 6M powiększoną o 1,3 pkt. proc. wyczerpała się pierwszego dnia. Tydzień później, zbycie sześcioletnich obligacji o stałym kuponie 5 proc. wymagało wydłużenia zapisów ponad planowane pierwotnie 13 dni. Na początku 2017 r. sześcioletnie obligacje z oprocentowaniem niższym niż Orlen (marża 0,95 pkt. proc. ponad WIBOR 6M) zaproponowała drobnym inwestorom Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Emisja o wartości 60 mln zł została wykupiona pierwszego dnia. Inni tegoroczni emitenci papierów dłużnych dostępnych dla inwestorów detalicznych, posługujący się zarazem prospektami zatwierdzonymi przez KNF, to Getin Noble Bank, Best, Getback, PCC Rokita i Echo Investment. Oferowali oni marże od 2,9 do 5 pkt. proc. ponad WIBOR. PCC Rokita emitowała papiery ze stałym kuponem 5 proc. Żadna ze spółek jednorazowo nie próbowała uplasować obligacji o wartości większej niż 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orlen rusza z obligatariatem